Divadlo F. X. Šaldy udělilo ceny Liberecká Thálie

V úterý 1. září 2020 ve večerních hodinách se na Benešově náměstí před libereckou radnicí předávala ocenění Liberecká Thálie, 6. ročníku divácké ankety o nejoblíbenějšího umělce Divadla F. X. Šaldy ve čtyřech kategoriích.

Zleva J. Kolář, E. Jansová, J. L. Pešková, M. Doubravská, R. Schwab (foto DFXŠ)

Nejoblíbenějším operním pěvcem se stal Radim Schwab za roli Don Giovanni ve stejnojmenné opeře od W. A. Mozarta a nejpopulárnějším tanečníkem DFXŠ se již potřetí stal Jaroslav Kolář, tentokrát za roli Mr. Hyde v tanečním hororu Jekyll & Hyde. V mimořádné kategorii divadlo online zazářila Markéta Doubravská, která u diváků zabodovala hrou na harfu v online představení Liberecká operní karanténa. Cenu v kategorii činohra si odnesla letos poprvé Eliška Jansová za roli Marilyn v akční komedii Ujetá ruka. Ceny předali primátor Liberce Jaroslav Zámečník, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a zástupci partnerských firem, redaktor Libereckého deníku Jiří Louda a za Nadaci Preciosa, která také vyrobila trofeje Thálie, ředitelka Andrea Kroupová.

V druhé části večera i přes velmi nepříznivé podmínky vystoupil baletní soubor Divadla F. X. Šaldy se svým Baletním koktejlem, ve kterém tanečníci předvedli ukázky ze svého repertoáru. Večerem provázeli herci DFXŠ Eliška Jansová a Jan Jedlinský. Open air Baletní koktejl přilákal na náměstí i přes chladné počasí a déšť značné množství lidí, kteří vydrželi až do konce a baletní soubor ocenili velkými ovacemi.

V anketě Liberecká Thálie bylo rozděleno celkem 2 611 hlasů. Lidé mohli hlasovat buď přes internet, nebo zasláním kupónů z Libereckého deníku, které byly slosovatelné. Ze všech došlých kupónů byli předávajícími Thálie vylosováni čtyři výherci.

Předávání cen Liberecká Thálie (foto DFXŠ)

„Libereckou Thálii udělujeme už pošesté. Letos jsme ale stáli před otázkou, jestli se má tento ročník Thálie vůbec uskutečnit, když od března bylo divadlo zavřené. A řekli jsme si, že má, protože se chceme vrátit k normálnímu režimu a chceme věřit, že něco tak zlého, pro nás divadelníky, jako je uzavření divadel, snad už nikdy nezažijeme (…) Divadlo je setkávání se herců, zpěváků, tanečníků, hudebníků a diváků na živé platformě,“ sdělila na slavnostním předávání Jarmila Levko Pešlová, ředitelka Divadla F. X. Šaldy.

Držitel Liberecké Thálie v kategorii opera – Radim Schwab
Brněnský rodák Radim Schwab patří mezi nejobsazovanější umělce díky jeho hudebně-dramatickému a pěveckému talentu, který rozvíjí již od útlého dětství. Studoval operní zpěv na AMU u René Tučka a později bral lekce u světové sopranistky A. L. Bogzy. Svým silným, barvitým a nezaměnitelným barytonem a také svým charismatem je nepřehlédnutelnou součástí pražské i mimopražské muzikálové scény již přes dvacet let. Do libereckého Divadla F. X. Šaldy, kde si poprvé zahrál v roce 2013 v muzikálu She Loves Me, se vrací v debutové roli nejtěžšího pěveckého žánru – opery, jako Don Giovanni ve stejnojmenné Mozartově opeře, kde ho můžete vidět již tuto sobotu 5. září v Šaldově divadle od 19:00 hodin.

Předávání cen Liberecká Thálie (foto DFXŠ)

Trojnásobný držitel Liberecké Thálie v kategorii balet – Jaroslav Kolář
Pražský rodák se tanci začal věnovat v devíti letech. Taneční vzdělání získal na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Je mistrem republiky ve sportovním aerobiku (v páru) a akrobatické umění často využívá i na jevišti. Svými tanečními výkony obohacuje od roku 2006 každé baletní představení Divadla F. X. Šaldy. Diváci ho mohli vidět v inscenacích Carmen, Marná opatrnost, Harald – hvězda se vrací!, Louskáček, Periferie, Tančírna nevyslovených přání a dalších… O divácké oblibě svědčí fakt, že je nyní již trojnásobný držitelem Liberecké Thálie. Na další z jeho osobitých výkonů se můžete těšit již tento pátek 4. září nebo v neděli 6. září na premiérách tanečního dramatu na motivy pohádky Boženy Němcové a bratří Grimmů Sedmero krkavců.

Držitelka Liberecké Thálie v kategorii divadlo online – Markéta Doubravská
Původem ostravská sólová hráčka na harfu, absolventka ostravské konzervatoře a pražské HAMU působí od roku 1995 v orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. V roce 2008 založila harfovou třídu v ZUŠ Liberec, kde se už možná rýsuje nová generace harfenistů. Harfa je nejen ozdobou každého většího orchestru, ale žije dodnes v lidové hudbě v mnoha zemích a v současném hudebním světě má své nenahraditelné místo. Nenechte si ujít první reprízu nové opery Lovci perel od Georgese Bizeta ve středu 16. září a připravovanou premiéru Antonína Dvořáka Jakobín 25. a 27. září.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments