Divadlo F. X. Šaldy získá příspěvek na rekonstrukci jeviště a novou harfu
Zřizovatelem Divadla F. X. Šaldy je město Liberec, na základě dohod kraj na provoz divadel i jejich investice přispívá vzhledem k jejich nadregionálnímu významu. “Je to podmínka toho, aby divadlo mohlo žádat o dotace z ministerstva kultury. Samozřejmě bychom si přáli, aby ministerstvo víc podporovalo regionální kulturu než dosud,” poznamenal hejtman Martin Půta. Jeviště by podle něj mělo přes léto dostat novou dřevěnou podlahu, ta současná už je ve velmi špatném stavu. “Už tam nebudou zakopávat,” doplnil hejtman.
Neorenesanční budovu libereckého divadla postavili na konci 19. století podle návrhu slavného vídeňského ateliéru Fellner a Helmer, kromě jiného se pyšní jedinečnou hlavní oponou z dílny představitele secese Gustava Klimta. Letos v září uplyne 140 let od prvního představení. V posledních čtyřech letech šlo do obnovy historické budovy bezmála 40 milionů korun, nejnákladnější byla modernizace topení a klimatizace, která přišla na 23,5 milionu korun.
V dalších letech se postupně pracovalo na obnově hlediště historické budovy, cílem investic bylo vrátit hlediště do původní podoby a zlepšit akustiku sálu pro 450 diváků. Zmizely červené textilní tapety, které pohlcovaly zvuk, a divadlo se vrátilo do podoby, jakou měl interiér v době svého dokončení v roce 1883. Na světlém pozadí lépe vynikají i dekorativní prvky. V posledních dvou letech došlo i na výměnu všech sedadel, přispěli na ně i sami diváci.
Stejně jako divadlu F. X. Šaldy přispívá Liberecký kraj také na provoz a investice v Naivním divadle v Liberci. Na provoz dostalo divadlo letos 530.000 korun, dalším půl milionem korun přispěje podle hejtmana kraj na novou kotelnu. Atmosférické kotle z roku 2003 nahradí moderní kotle kondenzační, což by mělo přispět ke snížení spotřeby plynu o zhruba 15 procent. Projekt počítá i s vyvložkováním komína a modernizací regulace kotle, který bude možné ovládat na dálku.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]