Divadlo F. X. Šaldy zvedá oponu

Liberecké divadlo F. X. Šaldy otevírá po nucené odmlce, která trvala téměř rok, opět své brány divákům. A je se na co těšit – ani v zavřeném divadle se totiž nelenilo.
Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Dcera pluku 2021 (foto Karel Kašák)
Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Dcera pluku 2021 (foto Karel Kašák)

Den, který toužebně očekával každý milovník divadla v zemi, konečně přichází. Poté, co česká vláda schválila plán takzvaného rozvolňování kultury, nebrání už ani opětovnému otevření divadel zhola nic – a to liberecké nebude výjimkou.

„Na otevření divadla pro naše diváky jsme připraveni. První představení, Vražda v Orient expresu, je plánováno již na 26. května,“ potvrdila vedoucí marketingu divadla Michaela Pompová. „V průběhu května a června máme v plánu odehrát celkem patnáct představení, z toho tři české premiéry a dvě světové,“ dodala. Zatímco se diváci do divadla nedostali, jednotlivé soubory po celou dobu zkoušely a připravovaly.

Pro milovníky opery připravilo divadlo Dceru pluku od Gaetana Donizettiho, baletní soubor zase sáhl po Liliom Ference Molnára. Vše pak doplní známý komorní koncert ve foyer, a to 14. června.

Operní soubor vystoupí pod širým nebem 5. a 6. července na hradu Grabštejn, kde v rámci Operního večera zazní árie a sborové scény z oper světových i českých autorů: Lovci perel Georgese Bizeta, Dcera pluku (La fille du Régiment) Gaetana Donizettiho, Trubadúr (Il trovatore) Giuseppe Verdiho, Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany či Rusalka Antonína Dvořáka. Po boku operního sboru Divadla F. X. Šaldy se představí sólisté Lívia Obručník Vénosová, nositelka řady prestižních ocenění, Petra Vondrová, Sergey Kostov a Andrij Shkurhan. Za dirigentským pultem se můžete těšit na mladou dvojici – Annu Novotnou Peškovou a Martina Buchtu. Čestným hostem večera bude významný český pěvec, basista Luděk Vele, dlouholetý sólista Národního divadla. Během večera vystoupí v jedné ze svých stěžejních rolí, jako Purkrabí v Dvořákově Jakobínovi.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Dcera pluku 2021 (foto Karel Kašák)
Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Dcera pluku 2021 (foto Karel Kašák)

Baletní soubor DFXŠ promění 4. července zahradu Lidových sadů v Liberci v “jazzové” taneční divadlo představením Sluha dvou pánů na motivy stejnojmenné divadelní hry C. Goldoniho.

Divadlo F. X. Šaldy se dále objeví i na nám. Dr. E. Beneše v rámci programu Léto na náměstí, kde vystoupí 25. srpna soubor činohry s komediálním kabaretem Semafor a 26. srpna zazní před libereckou radnicí Symfonický koncert – filmové melodie v podání orchestru DFXŠ.

Poněkud zkrácenou sezonu divadlo zahajuje takříkajíc v novém. Během loňské nucené uzávěrky totiž dostalo zcela novou tvář hlediště Šaldova divadla, takže se diváci mohou těšit i na lepší akustiku. Během tohoto a následujícího léta pak má v úmyslu ještě vyměnit staré sedačky, které slouží více než padesát let, za nové. Do tohoto odvážného podniku se mohou jako mecenáši zapojit i samotní diváci. Více informací o projektu výměny sedaček zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments