Divadlo J. K. Tyla je připraveno přivítat diváky na všech třech scénách

Divadlo J. K. Tyla je připraveno od 26. května přivítat diváky na všech třech scénách. Do programu zařadilo nejen oblíbené tituly z repertoáru jednotlivých uměleckých souborů, ale také ochutnávku z nově nastudovaných inscenací, baletní koncert, Muzikálové matiné či Galavečer Literární kavárny.
Divadlo J. K. Tyla, J. Strauss ml., Netopýr: Josef Moravec, Petra Šintáková, Jakub Hliněnský (foto Martina Root)

„Během uzavření divadel jsme stále zkoušeli, odehráli jsme i řadu představení bez publika, jsme připraveni a nemůžeme se dočkat, až přivítáme diváky v našich hledištích. Samozřejmě jsme i nervózní, nevíme, jaký zájem o představení bude. My ale diváky a jejich energii už zoufale potřebujeme a doufáme, že je různá omezení od návštěvy divadla neodradí a že přijdou,“ uvádí ředitel divadla Martin Otava.

Plzeňské divadlo se otevře po dlouhé více než sedmi měsíční pauze jedním ze svých největších hitů – muzikálem Elisabeth. Následně divadelní program nabídne mimo jiné populární komedii Brouk v hlavě s Martinem Stránským v hlavní dvojroli, výjimečný anglický muzikál Billy Elliot, v jehož obou červnových reprízách diváci uvidí novou generaci představitelů hlavních dětských rolí Billyho a Michaela, slavnou Verdiho operu Nabucco, která se odehraje v rámci Mezinárodních dirigentských kurzů, muzikálový thriller o kruté pomstě londýnského holiče Sweeneyho Todda, obnovenou premiéru klasického baletu Šípková Růženka, která se ve Velkém divadle hrála s úspěchem od roku 2009 sedm sezón, punkrockový muzikál American Idiot, slavnou Bizetovu Carmen či křehký, drsný a zároveň komický příběh z městečka Middletown v režii Marka Němce.

Divadlo kromě výběru z repertoáru nabídne i první uvedení nově nazkoušených inscenací, jejich slavnostní premiéry jsou naplánovány na září 2021. Za jednotlivé soubory jsou to následující inscenace:

Richard Ševčík (foto Klára Žitňanská)
Richard Ševčík (foto Klára Žitňanská)

Balet

Na konci května završí soubor baletu přípravu světové premiéry taneční adaptace známé knihy Vyhoďme ho z kola ven, jejíž slávu umocnil i pěti Oskary oceněný film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Inscenaci se souborem nastudoval na původní hudbu Simona Lovermanna německý choreograf Dustin Klein, který vedle vážného tématu slibuje i humor. „Myslím si, že je velmi důležité opatrně se dotknout závažných a složitých pasáží v tomto díle – ty musejí být zpracovány pečlivě, s citem, ohleduplností a respektem. Nechceme se vysmívat, utahovat si z osobních problémů či nemoci. Na druhou stranu úsměvný může být například rozruch, který McMurphy vyvolá svým příchodem, nebo chaos, který se šíří navzdory zavedeným pravidlům.“ V hlavních rolích se představí sólisté Richard Ševčík a Sara Aurora Antikainen.

Divadlo J. K. Tyla, J. Strauss ml., Netopýr: (foto Martina Root)
Divadlo J. K. Tyla, J. Strauss ml., Netopýr: (foto Martina Root)

Opera

Také soubor opery představí po otevření divadel dva nově nastudované tituly. První z nich bude jedna z nejslavnějších operet všech dob – Straussův Netopýr, který v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru opery Jiřího Petrdlíka rozzáří jeviště Nové scény na konci května. Druhým titulem bude komická opera mistra tohoto žánru Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru, která se dle slov Jiřího Petrdlíka „hodí k letní atmosféře tak výborně, jako sklenička dobrého italského vína“. Skvěle napsanou operu s vtipnou dějovou zápletkou a brilantní hudbou připravuje se souborem mladý režisér Jakub Hliněnský a dirigent Jiří Štrunc.

Předprodej vstupenek bude spuštěn ve středu 19. května v 9:00 hodin online i v pokladně Předprodeje ve Velkém divadle. Jako poděkování všem, kteří v uplynulých měsících podpořili DJKT pořízením dárkového poukazu, náleží automatická 20% sleva na nákup libovolných vstupenek z produkce DJKT, kterou je možné uplatnit pouze při návštěvě divadelní pokladny. 

Jiří Petrdlík (foto Roman Albrecht)
Jiří Petrdlík (foto Roman Albrecht)

Při nákupu vstupenek bude nutné zanechat kontaktní údaje (jméno, příjmení, telefon, nebo e-mail, a to pro účely případného epidemiologického šetření). Kapacita hlediště každé divadelní scény bude snížená na polovinu a bude nutné dodržovat i nastavená doporučení. Na základě rozhodnutí vlády diváci (netýká se dětí do šesti let) budou muset předložit test s negativním výsledkem (antigenní test ne starší 72 hodin, PCR test ne starší 7 dní) nebo potvrzení starší 14 dnů o ukončeném očkování nebo potvrzení o prodělání onemocnění covid-19, ne starší 90 dní.

Při vstupu do divadla bude všem divákům měřena tělesná teplota a samozřejmě platí povinnost ochrany dýchacích cest podle platných nařízení. Respirátor bude možné zakoupit také přímo ve večerních pokladnách. Podrobnější a aktuální informace budou k dispozici na divadelní webu. Divadlo děkuje všem divákům za pochopení a věří, že dodržování všech nutných opatření je neodradí od návštěvy divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments