Dnes odstartoval jihlavský projekt Mahler je hudba

Jihlavští umělci dnes v Domě Gustava Mahlera začali s projektem Mahler je hudba. Smyslem je oživit chod domu, ve kterém skladatel žil. Každý pátek až do poloviny června si budou moci návštěvníci pod vedením lektorů vyzkoušet, jak lze tvořit a nahrávat hudbu pomocí moderních technologií. Vstup je zdarma.
Mahler je hudba (zdroj Dům Gustava Mahlera)
Mahler je hudba (zdroj Dům Gustava Mahlera)

“Idea projektu je soustředit se na hudbu, zvukové umění, aby se dům propojil s jihlavskými umělci,” řekla Hana Dočkalová, která projekt Mahler je hudba metodicky vede.

Hlavními lektory jsou houslista a performer Matěj Kolář, kytarista a hudební producent Ondřej Vítů, který vystupuje pod pseudonymem Mango Sheikh, a multimediální umělec Petr Bradáček. “To je náš ústřední tým, v rámci projektu ale zveme i externí hosty. Zároveň spolupracujeme s pedagogy,” řekla Dočkalová.

Dnes si mohli lidé vytvořit svůj hudební útvar pomocí klasických nástrojů, syntezátorů i počítačového programu Ableton live, vyzkoušet si, jak lze s tóny i hlasem pracovat a modulovat je.

Lidé podle Dočkalové mohou do Domu Gustava Mahlera chodit opakovaně a rozvíjet tak to, co je v hudbě nejvíc zajímá. “Studio by mělo fungovat jako otevřený prostor, kam se budou návštěvníci pravidelně vracet. S vybranými účastníky lektoři uvažují i o tom, že by vytvořili hudební celek, který už by byl blízký nějaké amatérské nebo profesionální produkci. Zatím se na hodiny není třeba rezervovat, uvidíme, jak se projekt bude rozjíždět, přece jenom dneska teprve začínáme, nejsme si jistí, jaká bude odezva,” řekla Dočkalová.

Mahler je hudba je jednou částí desetiměsíčního projektu podpořeného dotací z Evropské unie, který začal loni v říjnu. Společným cílem je přibližovat hudbu široké veřejnosti včetně studentů, a také bavit a vzdělávat profesionální hudebníky. “Celkovou myšlenkou je oživit Dům Gustava Mahlera, aby se tady tvořilo, aby tady hudba vznikala, hrálo se s ní, experimentovalo. Chceme do toho vtáhnout děti a chceme jim ukázat, že každý zvuk se může stát hudbou, když ho nějak společně organizujeme,” řekl Kolář.

Účastníci lektorských hodin by se podle něho mohli podílet na letošním hudebním festivalu Mahler – Hudba tisíců, jehož 22. ročník začne 18. května. “Chtěli bychom vytvořit nějaký dramatický tvar, který by byl na pomezí divadla a experimentálních zvuků, mohlo by se to i nějak prolínat se zvuky filharmonie,” řekl Kolář.

Dům Gustava Mahlera spravuje městská organizace na podporu kultury Brána Jihlavy. Ve stálé expozici je v něm představený život a dílo skladatele, který se narodil v roce 1860, v Jihlavě žil do roku 1875 a zemřel 18. května 1911 ve Vídni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments