Do Bratislavy zavítá hornista Radek Baborák

Ve čtvrtek 14. a v pátek 15. března v 19:00 hodin pokračuje v Koncertní síni Slovenské filharmonie symfonická dvojice koncertů, na kterých vystoupí český hornista Radek Baborák, bývalý člen Berlínských filharmoniků.
Radek Baborák (zdroj Slovenská filharmónia)
Radek Baborák (zdroj Slovenská filharmónia)

Radek Baborák se v Bratislavě představí poprvé v trojroli sólisty, dirigenta a autora uváděného díla. Do svých osmnácti let sbíral ocenění na domácích i mezinárodních interpretačních soutěžích. Ve dvanácti letech se stal vítězem soutěže Concertino Praga a v patnácti letech získal 3. cenu na festivalu Pražské jaro. Následovala rozhlasová soutěž UNESCO v Ženevě, Mnichově a Markneukirchenu, cena Grammy Classic pro Českou republiku, cena Davidoff 2001 a Mostly Classic Award 2002. Ve svých osmnácti letech se stal nejmladším prvním hornistou České filharmonie, po dvou letech působil jako sólohornista Mnichovské filharmonie a později se stal členem Berlínské filharmonie. Od roku 2010 se věnuje sólové hře a je členem komorních souborů.

Večer zahájí Akademická slavnostní předehra op. 80 Johannesa Brahmse, dílo, které je autorovým poděkováním senátu Vratislavské univerzity za udělení čestného doktorátu, symbolizovaným citací studentské hymny Gaudeamus igitur. Koncerty pro lesní roh se ve srovnání s jinými sólovými nástroji hrají zřídka, poněvadž vyžadují muzikálnost a mistrovství. Radek Baborák se představí jako sólista a dirigent ve své skladbě L’Orangerie, burlesce pro lesní roh a smyčce. Na závěr zazní pod jeho taktovkou Symfonie d moll Césara Francka, Belgičana, který prožil téměř celý život ve Francii. Skladatelova jediná symfonie, kterou zkomponoval dva roky před svou smrtí, v letech 1886–1888, je bohatá na neobyčejně krásné melodie a patří k nejhranějším symfoniím vůbec.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments