Do Prahy míří Zubin Mehta, novinkou letošní Dvořákovy Prahy je i večer v neformálním stylu

Mládežnický orchestr z venezuelského Caracasu, sopranistka Marina Rebeka, klavírista Jean-Yves Thibaudet, houslistky Vilde Frang a Veronika Eberle – to je jen zlomek programu z letošního podzimního festivalu Dvořákova Praha. Od 8. do 22. záři jsou naplánovány dvě desítky koncertů. Zahájení Dvořákovy Prahy letos obstará Lucemburská filharmonie v čele s šéfdirigentem Emmanuelem Krivinem, i tentokrát zazní Dvořákova Symfonie č. 9 Z Nového světa. Jedním z vrcholů festivalu pak slibuje být vystoupení Staatkapelle Dresden s dirigentem Zubinem Mehtou, vedle Hindemitha a Richarda Strausse je na programu Dvořákův koncert pro violoncello s Isangem Endersem.

Po roční přestávce se festival znovu vrací k uvádění kvartet. V Dvořákově síni Rudolfina letos společně vystoupí Bennewitzovo kvarteto a Doric Quartet z Velké Británie s díly Haydna, Dvořáka a Mendelssohna-Bartholdyho.

Již zmíněný Youth Orchestra of Caracas s dirigentem Dietrichem Paredesem dnes patří k předním hudebním tělesům Národního systému mládežnických a dětských orchestrů a sborů Venezuely, u jehož vzniku stál před bezmála čtyřmi desetiletími dirigent, ekonom a politik José Antonio Abreu. Tento unikátní venezuelský systém hudebního vzdělávání zachraňuje děti z nebezpečných slumů a nabízí jim dráhu špičkových klasických hudebníků. K orchestru se dnes často vrací i jeho někdejší hlavní dirigent Gustavo Dudamel.

Poprvé do Česka právě během Dvořákovy Prahy zavítá houslista Gilles Apap, který hraje jak klasický repertoár, tak i hudbu přesahující do jiných stylů.Apapovo vystoupení pořadatelé pojali jako večer s pozdějším začátkem a v neformálním stylu, kam se návštěvníci nemusejí formálně oblékat. Intendant festivalu Vladimír Darjanin to vysvětluje inspirací moderními, v zahraničí stále běžnějšími trendy.

Novinkou festivalu je také program pro děti i nový koncertní prostor. Kromě Dvořákovy síně v Rudolfinu a také Katedrály sv. Víta, kam je letos naplánováno Dvořákovo Requiem, se některé koncerty budou konat v Koncertním sálu Pražské konzervatoře.

Přehlídka hospodaří s dvaatřiceti miliony korun. Oproti loňsku měla podle Vladimíra Darjanina problémy se sestavením rozpočtu. Ministerstvo kultury zatím nepřispělo, pražský magistrát poskytl zhruba šest milionů korun. Přibližně stejnou částku loni vynesl prodej vstupenek, zbytek rozpočtu je hrazen z privátních zdrojů. Vstupenky jsou od dnešního dne již v předprodejích, jejich ceny jsou poměrně výrazně diferencovány podle toho, o jaký koncert jde, pohybují se v rozpětí od 200 do 2.490 korun – to v případě Staatskapelle Dresden. Připraveny jsou slevy pro studenty a seniory a výhodné ceny vstupenek v rámci věrnostního programu.

www.dvorakovapraha.cz

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář