Do Prahy se chystá nejznámější izraelský sbor

The Gary Bertini Israeli Choir v hlavním městě vystoupí hned třikrát, 11. října ve Španělské synagoze, 12. října v sále Pražské konzervatoře a 14. října v Českém muzeu hudby. Vystoupení v sále Pražské konzervatoře doprovodí Pražský komorní orchestr, v Muzeu hudby pak sbor vystoupí společně s Asamblea Mediterranea ze Stuttgrartu. Díky těmto exkluzivním hostům tak budou moci diváci shlédnout vystoupení sboru ve třech značně odlišných polohách.

Sbor The Gary Bertini Israeli Choir proslul mimo jiné spoluprací s Izraelskou filharmonií a především svou dramaturgickou rozmanitostí. Jeho repertoár představuje průřez od hudby renezanční až po současnou, žánrově osciluje od klasické a sakrální hudby až po world-music. Za svou existenci sbor doprovázel například inscenace oper Mozartových či Orffových a v nedávné době absolvoval turné s proslulým římským orchestrem Nova Amadeus.

Flexibilitu repertoáru The Gary Bertini Israeli Choir potvrzuje i jejich pražské turné. Ve Španělské synagoze zazní spíše liturgické písně, v Sále Pražské konzervatoře sbor představí společně s Pražským komorním orchestrem repertoár zahrnující Brahmse, Mendelssohna, Coplanda, Barbera a novinku od skladatele Chaima Permonta, který se inspiroval texty vytvořenými dětmi vězněnými v koncentračním táboře Terezín. Poslední koncert bude věnovaný Ladinu, jemenským tradičním písním a klezmeru za doprovodu izraelské formace Asamblea Mediterranea.

11. října 2014 Španělská synagoga
The Gary Bertini Israeli Choir
Dirigent: Ronen Borshevsky

program:
Oeden Partos: Hamavdil
Sara Shoham: Shabat song
Salamone Rossi: Hallelujah, Kadish a další židovské tradiční písně

12. října 2014 Pražská konzervatoř
The Gary Bertini Israeli Choir

Dirigent: Ronen Borshevsky
Beata Lipska (soprán)
Shahar Lavi (mezzosoprán)
Tom Ben Yishai
Pražský komorní orchestr

program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy:
– Wie der Hirsch Schreit
– Psalm 42
Yehezkel Braun: Shir Hashirim
Aaron Copland: In the beginning
Samuel Barber: Adagio for strings
Haim Permont: Leaden Sky

14. října 2014 České muzeum hudby
The Gary Bertini Israeli Choir

Dirigent: Ronen Borshevsky
Asamblea Mediterranea (klezmer/world music ensemble, Stuttgart)

program: tradiční židovské písně v ladinu, hebrejštině a jidiš, sefardské a jemenské melodie, afroamerické spirituály, world music

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat