Do Prahy se vrací Julia Fischer

Fenomenální německá houslistka byla pro mimořádný talent přijata v devíti letech na Vysokou hudební školu v Mnichově do třídy věhlasné pedagožky Any Čumačenko. V jedenácti suverénně zvítězila v Menuhinově mezinárodní houslové soutěži, která ji okamžitě katapultovala na mezinárodní scénu jako začínající sólistickou hvězdu. Ta s přibývajícím věkem nezhasla. Právě naopak.Bylo jí dvacet a už měla za sebou vystoupení s nejlepšími orchestry a dirigenty světa – Christophem Eschenbachem, Yakovem Kreizbergem, Jurijem Těmirkanovem, Nevillem Marrinerem, Davidem Zinmanem, Zdeňkem Mácalem, Markem Janowskim, Herbertem Blomstedtem, Michaelem Tilsonem Thomasem, ale také debut s Newyorskou filharmonií a Lorinem Maazelem v Lincolnově středisku v New Yorku a ovace ve stoje v Carnegie Hall. V jednadvaceti debutovala v České republice na Pražském jaru 2004. Její diskografie dnes čítá přes patnáct CD a DVD a je držitelkou mnoha mezinárodních cen, včetně titulu Instrumentalista roku na Cannes Classical Awards 2009 za nahrávku Bachových houslových koncertů s Academy of St Martin in the Fields, která byla jejím debutovým albem na značce Decca Classics. Ve třiadvaceti letech se stala nejmladší profesorkou houslové hry v Německu, když začala vyučovat na Vysoké hudební škole ve Frankfurtu, od roku 2011 je profesorkou na Vysoké hudební škole v Mnichově.

Dnes je jedné z nejlepších houslistek světa, ale také klavíristce Julii Fischer třicet let a je matkou dvou dětí. Žije s rodinou v Mnichově.

Bohatý koncertní kalendář sezony 2013/2014, jehož kompletní přehled, včetně superlativních kritik na živá vystoupení i nahrávky, nabízejí webové stránky umělkyně, je typický pro hvězdy jejího formátu. Jako sólistka hraje s těmi nejlepšími orchestry světa, za zmínku stojí například několikeré účinkování s Drážďanskou filharmonií, kde v letošní sezoně působí v roli rezidenční umělkyně a hraje pod šéfdirigentem tohoto orchestru Michaelem Sanderlingem nejen v Drážďanech, ale také na asijském turné a na letním Festivalu Mecklenburg-Vorpommern; zřídkakdy uváděný Schumannův houslový koncert má Julia Fischer na programu s Düsseldorfskými symfoniky pod taktovkou Andreje Borejka a také s Gewandhausorchester Leipzig a Christophem Eschenbachem. Dále vystupuje s BBC Philharmonic, Petrohradskou filharmonií, Academy of St Martin in the Fields, Tonhalle Orchester Zürich, Cleveland Orchestra aj. Neméně intenzivní jsou její recitálová vystoupení v prestižních evropských koncertních sálech, například Musikverein ve Vídni, Palais des Beaux Arts v Bruselu, Berlínská filharmonie. V letošní sezoně zařazuje na své koncerty s klavíristkou Milanou Černjavskou i ukázky ze svého nejčerstvějšího sólového alba se skladbami pro housle a klavír Pabla de Sarasateho, které právě vyšlo na labelu Decca Classics.

Ještě v čerstvé paměti mají festivaloví návštěvníci březnové vystoupení rezidenční umělkyně Pražského jara 2014 Julie Fischer se Sanfranciskými symfoniky v Prokofjevově Houslovém koncertu č. 1 pod taktovkou Michaela Tilsona Thomase. Bylo to její čtvrté hostování na Pražském jaru, dosud pokaždé jako sólistky koncertů s orchestrem. Recitál má Julia Fischer v pondělí 26. května na festivalu poprvé.

Slavná houslistka slovensko-německého původu je známá také svou vášní pro ansámblovou hru a každý rok věnuje několik koncertů komorní hudbě společně se svými přáteli, neméně známými sólisty. Nedávno vystoupila v londýnské Wigmore Hall v cyklu Perspectives, který je v sezoně 2013/2014 věnován právě jí, v klavírních triích Haydna, Šostakoviče a Brahmse s klavíristou Simonem Trpčeskim a violoncellistou Danielem Müller-Schottem. Má svůj komorní festival Julia Fischer und Freunde u Starnberger See nedaleko rodného Mnichova, na kterém se také zrodila myšlenka založit vlastní smyčcové kvarteto. Před dvěma lety měl soubor pod názvem Julia Fischer Quartett (Julia Fischer, Alexander Sitkovetsky, Nils Mönkemeyer a Benjamin Nyffenegger) koncertní debut v Německu a vzbudil senzaci.

V České republice bude kvarteto debutovat na festivalovém koncertu 27. května, na němž se „komorní“ Julia Fischer představí ve dvojroli houslistky a klavíristky.

www.juliafischer.com
www.festival.cz

Foto Decca/Uwe Arens

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat