Dobrovolný odchod primabaleríny ze života inspiroval tvůrce projektu Faith

Divadelní představení nazvané Faith (Víra) doprovázené živou hudbou uvedl včera večer v pražském Studiu Hrdinů český soubor fyzického divadla Tantehorse. Dvěma výrazným představitelkám české taneční a divadelní scény Miřence Čechové a Andree Miltnerové hrálo německé dark-jazzové kvarteto Bohren & der Club of Gore.Večer byl součástí nového festivalu Spectaculare, který do Prahy přivezl přední jména současné elektronické a experimentální hudby a jejich vystoupení nabízí ve spojení s divadlem a tancem. Festival potrvá do konce ledna.

Protagonistka souboru Tantehorse Miřenka Čechová sklidila v nedávné době velký mezinárodní úspěch s představením S/He is Nancy Joe, které originálním způsobem zpracovává transgenderovou tematiku.

V inscenaci Faith se pustila do dalšího existenciálního tématu s autentickými prvky. „Jedná se o tanečně-vizuální představení o ztrátě víry v umění, jež nahradilo život, o nemožnosti přestat a nemožnosti zůstat. O kráse rozkladu, násilí drilu, o nesnesitelné přítomnosti a minulosti, jež nás vždy dožene,” uvedl před představením Petr Boháč ze souboru Tantehorse.

Podle něj byly inspiračními zdroji představení i zkušenosti Čechové z jedné tuzemské taneční konzervatoře. Inspirovala se také příběhem tanečnice a primabaleríny Taťány Juřicové, která z dodnes ne zcela známých důvodů sama ukončila svůj život v roce 2002 ve svých třiceti sedmi letech v době, kdy jí čekaly další významné role v Národním divadle.

Včerejší speciální uvedení inscenace se konalo ještě před premiérou, která bude v únoru. Čtyřčlenná skupina Bohren & der Club of Gore se už dvacet let pohybuje mimo všechny žánrové škatulky i trendy. Jejich osobitý styl vyšel z tradičního heavy metalu, s nímž začínali v osmdesátých letech. Počínaje albem Sunset Mission (2000) definitivně opustili elektrické kytary a využívají jen čistě jazzové nástroje včetně stařičkých elektronických kláves. Jejich dnešní produkci hudební publicisté označují jako fúzi pomalého, zádumčivého doom metalu a atmosférického lounge jazzu, popřípadě dark jazzu, tedy současného jazzu ovlivněného ambientem, či naopak.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na