Dokument: provolání umělců nespokojených s vývojem v Opeře ND

Během dnešního dopoledne bylo zástupcům médií rozesláno jedním ze signatářů provolání, pod kterým je v této chvíli pět desítek podpisů – především umělců, spojených s operou u nás, ale i dalších jejích podporovatelů. Podle svých slov tím vyjadřují „nevoli vůči tažení části politické scény proti opeře jako žánru, zklamání z nekompetentních opatření proti krizi Národního divadla, nesouhlas s postojem ministerstva kultury vůči Národnímu divadlu vyjádřeném v dokumentu Návrh transformace Národního divadla a odpor proti dosavadnímu postupu ministryní kultury designovaného ředitele Jana Buriana. Provolání bylo zveřejněno Unií odborového svazu profesionálních zpěváků České republiky na jejích webových stránkách. 

Provolání přinášíme v úplném znění, včetně podpisů dosavadních signatářů.***

Provolání opery

My, bývalí a nedávní sólisté opery, hudebníci operních orchestrů, zpěváci operních sborů, pracovníci dalších profesí, milovníci opery

prohlašujeme,

že nechceme přihlížet pokračující devastaci naší kultury. Podporujeme stávkovou pohotovost, do níž vstoupili operní umělci Národního divadla. Chápeme, že je k tomu vede dobrá víra a odhodlání bránit Národní divadlo a jeho operu před nekompetentními zásahy.

Ani my nechceme, aby se Národní divadlo stalo prázdným domem bez souboru. Na zájezdní kulturní dům se naši předkové neskládali. Chceme, aby Národní divadlo zůstalo přirozeným prostorem pro rozvíjení naší národní operní, činoherní a baletní tradice.

Nesouhlasíme, že by světově unikátní mozartovská operní tradice měla živořit pod kuratelou šéfa činohry. Chceme, aby ji rozvíjel soubor opery Národního divadla u vědomí jejího světového významu tak, aby přinášela prospěch ne podnikatelským lobby, které se náhle dobraly ocenění značky “Mozart”, ale aby z ní měla prospěch celá česká kultura.

Chceme, aby operu vedly mimořádné umělecké osobnosti, nikoli diletanti. Chceme, aby česká opera dostala příležitost vydat ze sebe to nejlepší a mohla denně přesvědčovat, že naše operní a nejen operní umění se dokáže měřit se světem i bez násobného zvyšování nákladů.

Odmítáme čtyřnásobné zvýšení státního příspěvku pro Národní divadlo na úkor dalších divadel, na úkor ostatního živého umění u nás.

Nechceme, aby se Národní divadlo stalo elitářským domem kultury pro horních pár tisíc. Chceme, aby Národní divadlo zůstalo zachováno jako živoucí divadlo pro všechny, jak stojí psáno na portálu: Národ sobě.

Proto odmítáme Návrh transformace Národního divadla, který zveřejnilo MK ČR 30.1.2013. Odmítáme Jana Buriana v čele Národního divadla, protože za více než dva měsíce od svého jmenování nepředstavil ani svou koncepci opery v Národním divadle ani jedinou operní osobnost, která by byla ochotna s ním spolupracovat. Dopustil jmenování operního laika do čela opery ND a projevil nepochopení pro potřeby řízení opery v Národním divadle. Neposkytuje tak sebemenší záruku, že Národní divadlo pod jeho vedením ukončí krizi opery. Žádáme ministryni kultury, aby přehodnotila svůj postoj k Návrhu transformace Národního divadla, který přijala bez oponentního řízení, i ke jmenování Jana Buriana, jejž jmenovala do čela Národního divadla, aniž předložil jakoukoli vlastní koncepci jeho řízení.

Nechceme Národní divadlo jako dvoumiliardový tunel. Chceme Národní divadlo jako nejvyšší stupínek našeho divadelnictví.

Signatáři – umělci opery:
Alfréd Hampel, sólista
Věra Heroldová, sólistka
Lidmila Charvátová, členka sboru
Dalibor Jedlička, sólista, šéf opery ND 1989-91
Josef Krčmář, hráč orchestru
František Kučaba, hráč orchestru
Josef  Kuchinka, dirigent
Eduard Linhart, hráč orchestru
Libuše Márová, sólistka
Bohuslav Maršík, sólista
Růžena Maršíková, členka sboru
Jaroslav Mičaník, hráč orchestru
Jana Molhancová, členka sboru
Jiří Najbrt, hráč orchestru
Tomáš Netopil, dirigent, šéfdirigent opery ND 2010-12
Richard Novák, sólista
Karel Petr, sólista
Milan Pulkrábek, člen sboru
Elen Radičeva, členka sboru
Jaroslav Rozmajzl, hráč orchestru
Pavel Sládek, hráč orchestru
Libuše Smrčková, členka sboru
Jiřina Sonntágová, členka sboru
Dagmar Sovíčková, členka sboru
Zita Stehlíková, členka sboru
Otta Šlapák, hráč orchestru
Naďa Šormová, sólistka
Daniela Šounová-Brouková, sólistka
Jan Štych, dirigent
Brigita Šulcová, sólistka
Jan Švanda, člen sboru
Josef Tomeš, hráč orchestru
Václav Věžník, režisér
Jan Vondrák, hráč orchestru
Jan Zbavitel, dirigent
Josef Zettl, hráč orchestru
Jaroslav Zvěřina, člen sboru

Signatáři – jiné profese:
Prof. Jana Andělová, pedagog AMU
JUDr. Pavel Dosoudil, podnikatel
Ing. Světla Dosoudilová, finanční poradce
Prof. MUDr. Rastislav Druga, DrSc., lékař
MUDr. Klára Drugová, lékařka
Ing. Dagmar Hrnčířová, ředitelka nadace
Vojtěch Jonáš, student
Mgr. Richard Kolář, nezávislý operní manažer
Zuzana Kuchinková, asistentka
Prof. Stanislav Nešpůrek, DrSc., fyzik
Jindřiška Radechovská, úřednice
Doc. Miloš Schnierer, pedagog JAMU
Mariana Švorcová, asistentka

Zdroj: Richard Kolář, jeden ze signatářů, nezávislý operní manažer a někdejší zástupce šéfů opery ND v letech 1990-1991 

Mohlo by vás zajímat


8
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Violeta

Proboha, co se to v ND opět – nebo stále – děje? O CO TU SKUTEČNĚ JDE ??? Doufala jsem, že nový ředitel Jan Burian situaci v uměleckých souborech nejen zklidní, ale že to je člověk seriozní i kulturní, pod kterým se budou umělci moci soustředit na svou práci a budou k tomu mít vytvořeny příznivé podmínky. Tím nemám na mysli finanční, ale především profesionální inscenace a vedení souborů. Věřila jsem v lepší příští, když byl odvolán Rocc. Pana Buriana vůbec neznám, ale domnívala jsem se, že pokud 12 let řediteloval v Plzni, mohl by to být člověk na svém… Číst vice »

Karas

Přiznám se ,že poslední dobou my aktivity umělců připadají mimo realitu.

Karas

moc tomu nerozumím, oni už jsou asi rok v jakési přestavbě a chtějí teď návrat k tomu co bylo? V ND byl navýšen rozpočet a tudíž bude víc pěněz i pro ně a i toto je špatně? Jenom jsem zaslechl v TV, že pěvkyně Kněžínková má 6 vystoupení za měsíc,tak když si představím ,že podobně je na tom např, orchestr ve Státní opeře tak se nedivím,že cena za nastudování opery např, Olimpiade je tak obrovská.

marek

Pane Karasi, opravdu tomu nerozumíte a představujete si to také špatně. Úvazek sólisty je strukturován odlišně od úvazku hráče v orchestru. Vězte, že vytíženost orchestru SOP rozhodně není menší, než např. orchestru ND. Podívejte se laskavě na program SOP a ND a zjistíte, že se zde hraje prakticky každý den, tedy nepoměrně více než 6x za měsíc. Co se srovnání těles působících v Praze týče, tak zde výše zmíněné orchestry také nezaostávají.
Ještě k paní Kněžíčkové. Ta k těm 6ti představením má ještě nepočítaně zkoušek, korepetic a domácí přípravy.

ronniev

Pane Karasi, pane Marku, možná by nebylo od věci si aspoň zjistit, jak se ona pěvkyně jmenuje. Ani Kněžínková, ani Kněžíčková, ale Kněžíková.

marek

Děkuji za upozornění. Tímto se pěvkyni hluboce omlouvám.

jaja

Pane Karasi, ve svych uvahach jste uplne mimo. Jestli takto uvazuje laicka verejnost, tak potes koste :(

adamplachetka

Vážený pane Karasi,
jen pro představu. V domovském divadle ve Vídni jsem na zkoušky za normálního provozu k dispozici PO-PÁ 10-14, 17-21 (max. 6 hodin), SO 10-14 (max. 4 hodiny). Momentálně v Anglii jako host zkouším PO-SO 10:30-17:30 s hodinovou pauzou na oběd. Do 8. 6. nemám žádné představení. Přesto jsem se už celkem dlouho neviděl s manželkou, která “hraje jen šestkrát do měsíce”. Podle toho soudím, že plán zkoušek v ND vypadá podobně. Dolce farniente nemusí tedy být tak sladké, jak by se na první pohled mohlo zdát.
S pozdravem
Adam Plachetka