Dostaveníčko s Múzami a jiné hudební radosti na Zámku Valtice

Dnes 6. července 2019 ve Valticích začíná šestý ročník festivalu Hudební Rendez-vous, jehož součástí je také Valtická barokní noc. Po sedm letních večerů festival nabídne výjimečná hudební, taneční a divadelní představení českých a také zahraničních souborů. Středověká témata se proplétají s barokními, vážná s nevážnými, staří mistři s mistry mladými. Kouzlo valtických podvečerů je nutné zažít na vlastní kůži.
Dostaveníčko s Múzami (zdroj Festival Hudební Rendez-vous)

Před šesti lety se v rámci Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích zrodil festival, který se v průběhu let proměnil ve svébytnou kulturní událost, která do města vína každoročně přináší ochutnávku pozoruhodných lahůdek ze staré hudby. V průběhu tohoto týdne se zámecké prostory stanou místy setkání s nejen barokní hudbou, tancem a divadlem. Na festivalu poprvé vystoupí zahraniční hosté. “Moc nás těší, že vedle skvělých českých souborů přijaly naše pozvání i dva zahraniční ansámbly – švýcarský Ensemble La Morra a pěvecký soubor Anonymous III z Velké Británie,” dodává umělecký ředitel Marek Štryncl.

V kabinet barokních kuriozit se na jeden večer v rámci Hudebního Rendez-vous promění barokní zámecké divadlo. Pro zahajovací večer festivalu si soubor historického tance Chorea Historica pod vedením Kateřiny Klementové vybral svět commedia dell’arte. Představení plné všedních i nevšedních příběhů ze života barokního člověka si užijete v barokním divadle. Na Mezinárodní letní škole staré hudby bude letos vyučovat také švýcarská cembalistka a flétnistka Corina Marti, která si z Basileje přiveze svůj soubor La Morra. V pondělí vystoupí s projektem O Ciecho Mondo!, středověkými písněmi o lásce, politice a vykoupení. Večery následující budou patřit lektorským koncertům, při kterých dojde k vzácným setkáním a společné hře hudebníků, která se již pravděpodobně nebudou nikdy opakovat.

Valtická barokní noc provede návštěvníky Zámkem Valtice a připraví pro ně řadu autentických zážitků. Celovečerní program zahájí v jízdárně orchestr Musica Florea s výběrem skladeb Jana Křtitele Vaňhala. Poté se otevřou brány zámku a začíná přehlídka, kdy si lze zvolit, zda si nejprve dáte dostaveníčko s Múzami, nebo zda budete pokračovat s britským souborem Anonymous III, který vás vezme na kůr katedrály Notre-Dame v Paříži 13. století. Jako další ze zastávek při cestách nočním zámkem na vás čeká komediantský kousek Přesvaté Mordováníčko Valtické. Celou noc zakončí stylový ohňostroj.

Poslední dva večery patří studentským koncertům. Páteční vystoupení je věnováno duchovní hudbě a výběr toho nejlepšího zazní ve valtickém farním kostele. Na sobotním závěrečném vystoupení “Ctnosti a neřesti” pak spojí síly více než stovka studentů. Vystoupí barokní orchestr čítající několik desítek hudebníků, sbor, tanečníci a herci. Dvoudenní přehlídky vrcholí právě sobotním večerem a jistě návštěvníky přesvědčí o tom, že 31. ročník Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích byl úspěšný.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat