Dozvuky letošní Čajkovského hudební soutěže

Jedna z nejprestižnějších událostí světa klasické hudby, legendární Čajkovského soutěž, je kariérním mezníkem v životopisech řady hudebních virtuózů, kterým umožnila dostat se do nejširšího spektra světové kulturní veřejnosti a získala jim mezinárodní uznání. Od roku 1958 se soutěž koná každé čtyři roky a letos tak proběhl její 16. ročník.
Čajkovského hudební soutěž v Moskvě 2019 (zdroj The XVI International Tchaikovsky Music Competition)

Od 17. do 27. června 2019 soutěžilo 228 kandidátů v Moskvě a Petrohradě v šesti kategoriích. Letos vůbec poprvé měli hudebníci možnost soutěžit v kategoriích dřevěných a žesťových nástrojů, které přibyly k původním oborům zpěv, klavír, housle a violoncello. Dějištěm se tradičně staly dva sály: koncertní síň na petrohradském předměstí Repinu a Koncertní sál Zarjaďje v Moskvě.

Již podruhé přenáší výkony soutěžících i televize medici.tv na kanále TCH16. Pro zajímavost, před čtyřmi lety měl oficiální webcasting TCH15 přes 10 milionů shlédnutí v 187 zemích a 13 tisíci městech. Tento rok už to bylo přes 12 milionů a sledovanost stále narůstá.

Českou republiku reprezentovali dva soutěžící: fagotistka Michaela Špačková a houslista Milan Al-Ashhab. Špačková se dostala do semifinále soutěže a z jejích výkonů se můžeme těšit ZDE. Al-Ashhab získal šesté místo v celé houslové kategorii. Veškeré jeho výkony lze sledovat ZDE. Českým reprezentantům blahopřejeme k vynikajícím výkonům!

Absolutními vítězi 16. ročníku ve všech šesti kategoriích jsou následující umělci: Alexandros Stavrakakis získal první místo v kategorii zpěvu za muže a Maria Barakova za ženy. V oboru žesťových nástrojů obdržel první cenu čínský hornista Zeng Yun a v kategorii dřevěných dechových nástrojů ruský flétnista Matvey Demin. První cenu též získali ruský houslista Sergei Dogadin a americký violoncellista Zlatomir Fung.


Veškeré záznamy ze soutěžních výkonů, rozhovory i scény ze zákulisí lze shlédnout na tch16.medici.tv.

Z historie soutěže
Soutěž byla založena jen několik měsíců poté, co byla vyslána do kosmu družice Sputnik. I nově založená Čajkovského soutěž měla ukázat světu sílu Sovětského svazu ve světě umění. Nikdo si proto ani nepomyslel, že v soutěži zvítězí Američan. Když přišlo na vyhlašování vítězů, vyslala soutěžní porota žádost o souhlas k prezidentovi Chruščovovi. Ten rozhodl ve prospěch vítěze: „Je opravdu nejlepší? Tak mu tu cenu dejte…“ Tak byl vyznamenán klavírista Van Cliburn, který přijal zlatou medaili z rukou člena poroty Dmitrije Šostakoviče. Cliburnovo vítězství bylo zábleskem naděje, překračujícím politické hranice a ideologické rozdíly.

Soutěž přijímá účastníky v širokém věkovém rozpětí mezi 16 a 32 lety. V roce 1966 tak získal první cenu Grigory Sokolov a vstoupil tak do dějin Čajkovského soutěže jako nejmladší vítěz.

Mezi jmény vítězů nalezneme známá jména jako Vladimir Ashkenazy, Grigory Sokolov, Denis Matsuev, Daniil Trifonov, Gidon Kremer, Nathaniel Rosen, Natalia Gutman a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat