Dřív byla chloubou strojírenství, teď tu má dostat zelenou kultura. Rodí se Collbenka 1704

Soubor barokní hudby Collegium 1704 přetváří jeden z objektů pražského průmyslového areálu bývalých závodů ČKD na prostor pro zkoušení uměleckých souborů a pořádání kulturních akcí. Prostor v Kolbenově ulici ve Vysočanech pojmenovaný Collbenka 1704 začal soubor upravovat v lednu letošního roku. Rekonstrukce hrazená z rozpočtu souboru si zatím vyžádala téměř jeden milion korun.

V souvislosti s další rekonstrukcí budovy spustilo Collegium 1704 crowdfundingovou kampaň, jejíž výtěžek bude využit právě na nadcházející nutné úpravy a vybavení prostoru. Celkové náklady na rekonstrukci si podle mluvčí souboru Adély Kovářové vyžádají přes tři miliony korun. „Prostor jsme vyčistili, vymalovali, položili nové podlahy a řekli jsme si, že chceme prostor pronajmout i dalším hudebním, tanečním a divadelním souborům pro zkoušky a k pořádání kulturních akcí. Bývalou výdejnu přetváříme na další bod na pražské kulturní mapě,“ uvedla mluvčí.

Nový prostor již nyní využívají produkce i orchestr a sbor Collegia 1704. Collbenka 1704 byla původně zamýšlena jako prozatímní zkušebna Collegia 1704 pro nastudování evropské produkce Vivaldiho opery Arsilda v novodobé světové premiéře, kterou soubor v čele s dirigentem Václavem Luksem uvedl letos v březnu ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.

Po základních rekonstrukcích budovy v průmyslovém areálu bývalých závodů ČKD, nezbytných pro vytvoření vhodných podmínek pro zkoušení opery, se ale ukázalo, že prostor je ideální pro vytvoření zázemí, které Collegiu 1704 dlouhodobě chybělo.

Po vzoru Holešovic nebo Karlína by se Collegium 1704 chtělo projektem Collbenka 1704 podílet na znovuoživení další průmyslové zóny v Praze a zpřístupnit Collbenku veřejnosti. Otázka nedostatku prostorů na zkoušení je podle vedení souboru problémem většiny nezávislých kulturních subjektů bez vlastního zázemí působících v Praze.

Orchestr a vokální soubor Collegium 1704 vznikl v roce 2005. Od roku 2007 jsou Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pravidelnými hosty festivalů v zahraničí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat