Dřív se tam válcovaly trubky, pak promítaly filmy. Žižkovské divadlo Ponec má 15. narozeniny

Před patnácti lety, 10. září 2001, byla v Praze otevřena první stálá taneční scéna v Čechách – divadlo Ponec. Za dobu své existence si Ponec získal pevné místo v kulturní nabídce metropole, stal se prostorem pro nezávislou uměleckou tvorbu, zaměřenou na současný tanec a pohybové divadlo, i místem odborných seminářů, konferencí a diskusí. V divadle se také natáčela oblíbená televizní talkshow Jana Krause.

Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/Jan Purkert)
Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/Jan Purkert)

Myšlenka vzniku stálé taneční scény, za kterou stála ředitelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová, vycházela z nedostatku prostoru pro nezávislé choreografy a profesionální tanečníky. Tanec Praha v roce 1997 vybrala Městská část Praha 3 jako provozovatele budovy a o rok později objekt této společnosti pronajala za symbolický nájem na dvacet pět let. Rekonstrukce objektu trvala tři roky.

Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/-expats.cz/prague/czech/theatre/ponectheatre)
Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/-expats.cz/prague/czech/theatre/ponectheatre)

Budova divadla vznikla v roce 1888 jako tovární hala strojírenského závodu Rudolfa Stabenowa. Po přestavbě se v roce 1910 z budovy stalo třetí stálé kino na Žižkově, které provozoval František Ponec. Poté, co Ponec ztratil licenci, bylo v roce 1929 kino přejmenováno na Městské bio Žižkov. Jako vyznamenání za průkopnické zásluhy v oblasti kinematografie bylo kino v roce 1946 na Poncovu počest přejmenováno na Bio Ponec. Veřejnosti sloužilo až do šedesátých let, pak se stalo skladištěm.

Související články


Napsat komentář