Dřív se tam válcovaly trubky, pak promítaly filmy. Žižkovské divadlo Ponec má 15. narozeniny

Před patnácti lety, 10. září 2001, byla v Praze otevřena první stálá taneční scéna v Čechách – divadlo Ponec. Za dobu své existence si Ponec získal pevné místo v kulturní nabídce metropole, stal se prostorem pro nezávislou uměleckou tvorbu, zaměřenou na současný tanec a pohybové divadlo, i místem odborných seminářů, konferencí a diskusí. V divadle se také natáčela oblíbená televizní talkshow Jana Krause.

Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/Jan Purkert)
Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/Jan Purkert)

Myšlenka vzniku stálé taneční scény, za kterou stála ředitelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová, vycházela z nedostatku prostoru pro nezávislé choreografy a profesionální tanečníky. Tanec Praha v roce 1997 vybrala Městská část Praha 3 jako provozovatele budovy a o rok později objekt této společnosti pronajala za symbolický nájem na dvacet pět let. Rekonstrukce objektu trvala tři roky.

Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/-expats.cz/prague/czech/theatre/ponectheatre)
Divadlo Ponec Praha (zdroj theatre-architecture.eu/-expats.cz/prague/czech/theatre/ponectheatre)

Budova divadla vznikla v roce 1888 jako tovární hala strojírenského závodu Rudolfa Stabenowa. Po přestavbě se v roce 1910 z budovy stalo třetí stálé kino na Žižkově, které provozoval František Ponec. Poté, co Ponec ztratil licenci, bylo v roce 1929 kino přejmenováno na Městské bio Žižkov. Jako vyznamenání za průkopnické zásluhy v oblasti kinematografie bylo kino v roce 1946 na Poncovu počest přejmenováno na Bio Ponec. Veřejnosti sloužilo až do šedesátých let, pak se stalo skladištěm.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat