Duben ve Slovenské filharmonii slibuje pestrý program

Slovenská filharmonie nabídne během dubna svým posluchačům pestrý koncertní program, ve kterém se kromě klasické hudby objeví také jazz, vedle koncertů pro dospělé také koncerty pro děti, vedle známých osobností klasické hudby pak tváře mladých talentů.
Slávka Zámečníková (zdroj Státní filharmonie Košice)
Slávka Zámečníková (zdroj Státní filharmonie Košice)

Juraj Valčuha a Slávka Zámečníková – dva vzácní hosté symfonických koncertů

Mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková má za sebou raketový start na světových operních a koncertních scénách a v současnosti patří k největším operním nadějím. Od září 2020 je centrem její kariéry Vídeňská státní opera, kde mimo jiné v současnosti ztvárňuje roli Sophie v opeře Richarda Strausse Růžový kavalír. Ve Slovenské filharmonii vystoupí ve čtvrtek a v pátek 4. a 5. dubna 2024 v 19:00 hodin pod taktovkou mezinárodně uznávaného slovenského dirigenta Juraje Valčuhy. Hudební ředitel Houstonských symfoniků bude hostem 75. sezony již podruhé, a to po velmi úspěšném březnovém provedení Třetí symfonie Gustava Mahlera.

V interpretaci Slávky Zámečníkové zazní Čtyři poslední písně Richarda Strausse, meditativní opus, který si starší návštěvníci Slovenské filharmonie pamatují z nezapomenutelného koncertu Lucie Poppové po listopadu 1989 nebo z Bratislavských hudebních slavností 2006, kdy jej provedla Gabriela Beňačková. Cyklus čtyř písní pro soprán a orchestr patří k mistrovským dílům skladatele, které zkomponoval ve svých 84 letech v roce 1948 ve Švýcarsku, kde se po druhé světové válce usadil se svou ženou, přičemž úvodní Interludium z opery Intermezzo vzniklo o několik desetiletí dříve.

V druhé polovině programu zazní Moyzesova První symfonie v podání Juraje Valčuhy, čerstvého nositele Řádu Ľudovíta Štúra I. třídy za mimořádný přínos k rozvoji Slovenska v oblasti kultury a umění a za mimořádné šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí.

Písňový večer Tomáše Šelce

Slovenská filharmonie nabízí komorní koncerty s komorní atmosférou v Malém sále Slovenské filharmonie. Novinkou sezony jsou Písňové večery. Třetí z nich se uskuteční v úterý 9. dubna 2024 od 19:00 v Malém sále Slovenské filharmonie. Slovenský basbarytonista Tomáš Šelc představí bohatý písňový program, včetně skladeb významného českého skladatele Jana Jakuba Ryby, jehož jméno je obvykle spojováno pouze s Vánoční mší. Unikátním prvkem recitálu bude využití kladívkového cimbálu, který navodí historickou atmosféru konce 18. století. Hrát na něj bude specialistka na kladívkové cimbály Barbara Maria Willi.

Duben s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, který vás také zve na setkání

Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina uvede ve čtvrtek 11. a v pátek 12. dubna 2024 od 19:00 hodin dvojici koncertů. Sólistou večerů bude mladý český houslový virtuos a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, v jehož podání zazní Dvořákův Houslový koncert a moll. Mráček, nejmladší laureát Mezinárodní soutěže Pražského jara 2010, získal v roce 2014 první cenu na Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera. Program doplní díla Bohuslava Martinů a Dmitrije Šostakoviče.

Před pátečním koncertem se ve foyer Reduty v 18:15 hodin uskuteční setkání návštěvníků s šéfdirigentem.

Daniel Raiskin (foto Peter Brenkus)
Daniel Raiskin (foto Peter Brenkus)

Martin Vaněk a děti ochutnají jazz

Už název koncertu „Putování za jazzem“ prozrazuje, jaké bude téma dubnového Rodinného koncertu v bratislavské Redutě. V sobotu 13. dubna 2024 v 16:00 hodin se Martin Vaněk a děti společně vydají na cestu časem a ocitnou se na chvíli v letech 1920 až 1950, kdy jazz byl taneční hudbou, na kterou se bavil celý svět. Jak jazz vznikl, jak zněl, na jaké nástroje se hrálo, co je jeho srdcem a duší? To vše se dozvíte v Koncertní síni SF se skvělým Fats Jazz Bandem pod vedením Ladislava Fančoviče.

Dva virtuosové Dalibor Karvay a Roman Patkoló spolu se Slovenským komorním orchestrem

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem vystoupí v úterý 16. dubna 2024 v 19:00 hodin ve Sloupové síni SF s koncertem Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun. Viliam Farkaš – velký kolega, jeden z nejgeniálnějších slovenských hudebníků. Josef Kun – nejzářivější Slovák ve světě houslí a viol. Po boku komorního orchestru vystoupí dva současní virtuosové Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků, a Roman Patkoló, zástupce sólového kontrabasisty Opernhaus Zürich. Program je sestaven z děl Georga Friedricha Händela, Petera Breinera, Fritze Kreislera, Astora Piazzolly a dalších.

Filmová hudba

V dubnové nabídce budou mimořádně oblíbené koncerty Filmové hudby 18., 19. a 20. dubna 2024 v 19:00 hodin. Přidána je také veřejná zkouška ve čtvrtek 18. dubna 2024 v 10:00 hodin v Koncertním sále Slovenské filharmonie. Tento oblíbený program bude tradičně řídit slovenský dirigent Rastislav Štúr, autor myšlenky tohoto programu.

Debut Jiřího Habarta ve Slovenské filharmonii

Slovenská filharmonie vystoupí ve čtvrtek 25. dubna 2024 v 19:00 hodin pod taktovkou Jiřího Habarta, který patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Rodák z Frýdku-Místku bude ve Slovenské filharmonii debutovat. Finalista dirigentské soutěže Donatelly Flick v Londýně a držitel 5. místa na Mezinárodní hudební soutěži Zoltána Kodályho, kde získal několik zvláštních ocenění, a dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě vystoupí s naším orchestrem také v Žilině na festivalu Allegretto. Sólistkou v Hummelově koncertu bude mladá umělkyně Sophie Dervaux, první fagotistka Vídeňských filharmoniků. Program doplní Rachmaninovova 2. symfonie.

Sophie Dervaux (foto Marco Borggreve)
Sophie Dervaux (foto Marco Borggreve)

Komorní skladby Petera Breinera s NW3 TRIO

Koncert komorního cyklu v úterý 30. dubna 2024 v 19:00 hodin v Malém sále přivítá komorní soubor NW3 TRIO, v němž vedle Petera Breinera vystoupí Richard Harwood, první violoncellista Královského filharmonického orchestru, a korejsko-skotská houslistka Esther Kim, rovněž členka Královského filharmonického orchestru. Ve Dvořákových Dumkách se ke klavírnímu triu připojí mladá slovenská hobojistka Kristína Pláňavská. Program představí několik skladeb Petera Breinera pro toto komorní těleso.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments