Dva favorité do křesla ředitele SND: Marián Chudovský a Anton Popovič
Kdo bude stát v čele Slovenského národního divadla by mělo být jasné za čtrnáct dnů – ve středu 13. června. První kolo výběrového řízení, které se uskutečnilo včera a předevčírem, totiž nepřineslo jednoznačný výsledek. Do druhého kola tak postupují operní režisér a někdejší šéf Opery SND Marián Chudovský (1959) a producent, dirigent a hudební skladatel Anton Popovič (1965).Kandidátů na post generálního ředitele první slovenské scény, kteří při podání svojí přihlášky splnili stanovené podmínky, se v prvním kole ocitlo osm. Kromě již zmíněných dvou favoritů také hudební ředitel petrohradského Mariinského divadla Peter Feranec, herec a dabingový režisér Ľubomír Gregor, technicko provozní ředitel SND t.č. pověřený vedením divadla Milan Vajdička, umělecký šéf olomoucké opery, resp. operety Miloslav Oswald, dramaturg žilinského divadla Peter Kováč a zakladatel neparlamentní strany AZEN Marián Ostatník. Ani jeden z osmi adeptů však při dvoudenním slyšení nezískal potřebných sedm hlasů k tomu, aby ho jedenáctičlenná výběrová komise mohla ministrovi kultury ke jmenování doporučit. Z tajného hlasování tak do druhého kola postupují Chudovský a Popovič.

Anton Popovič označil po prvním kole postup výběrové komise jako erudovaný, také Marián Chudovský potvrdil, že ve druhém kole je připraven svoje představy o budoucím směřování Slovenského národního divadla dále konkretizovat, včetně jmen nejbližších spolupracovníků, se kterými by v případě jmenování do čela SND počítal.

Členy komise jsou Alžbeta Bednáriková coby zástupkyně zaměstnanců SND, scénograf a kostýmní výtvarník Jozef Ciller, ředitel brněnského Národního divadla Daniel Dvořák, hudební manažer Matej Drlička, Miroslav Chlebiš a Janka Motyčková z Ministerstva kultury SR, tenorista Otokar Klein, choreografka Šárka Ondrišová, ředitel divadla v Nitře Ondrej Spišák (který je současně předsedou výběrové komise) a dramatik Ondrej Šulaj a muzikolog Vladimír Zvara.
Zatím poslední, avšak neúspěšné výběrové řízení na místo generálního ředitele SND se konalo letos v březnu, těsně před parlamentními volbami. Slovenské národní divadlo, které má v současné době přes devět stovek zaměstnanců, přišlo o svého zatím posledního ředitele poté, co Ondrej Šoth loni v září rezignoval.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]