Dva favorité do křesla ředitele SND: Marián Chudovský a Anton Popovič

Kdo bude stát v čele Slovenského národního divadla by mělo být jasné za čtrnáct dnů – ve středu 13. června. První kolo výběrového řízení, které se uskutečnilo včera a předevčírem, totiž nepřineslo jednoznačný výsledek. Do druhého kola tak postupují operní režisér a někdejší šéf Opery SND Marián Chudovský (1959) a producent, dirigent a hudební skladatel Anton Popovič (1965).Kandidátů na post generálního ředitele první slovenské scény, kteří při podání svojí přihlášky splnili stanovené podmínky, se v prvním kole ocitlo osm. Kromě již zmíněných dvou favoritů také hudební ředitel petrohradského Mariinského divadla Peter Feranec, herec a dabingový režisér Ľubomír Gregor, technicko provozní ředitel SND t.č. pověřený vedením divadla Milan Vajdička, umělecký šéf olomoucké opery, resp. operety Miloslav Oswald, dramaturg žilinského divadla Peter Kováč a zakladatel neparlamentní strany AZEN Marián Ostatník. Ani jeden z osmi adeptů však při dvoudenním slyšení nezískal potřebných sedm hlasů k tomu, aby ho jedenáctičlenná výběrová komise mohla ministrovi kultury ke jmenování doporučit. Z tajného hlasování tak do druhého kola postupují Chudovský a Popovič.

Anton Popovič

Anton Popovič označil po prvním kole postup výběrové komise jako erudovaný, také Marián Chudovský potvrdil, že ve druhém kole je připraven svoje představy o budoucím směřování Slovenského národního divadla dále konkretizovat, včetně jmen nejbližších spolupracovníků, se kterými by v případě jmenování do čela SND počítal.

Marián Chudovský

Členy komise jsou Alžbeta Bednáriková coby zástupkyně zaměstnanců SND, scénograf a kostýmní výtvarník Jozef Ciller, ředitel brněnského Národního divadla Daniel Dvořák, hudební manažer Matej Drlička, Miroslav Chlebiš a Janka Motyčková z Ministerstva kultury SR, tenorista Otokar Klein, choreografka Šárka Ondrišová, ředitel divadla v Nitře Ondrej Spišák (který je současně předsedou výběrové komise) a dramatik Ondrej Šulaj a muzikolog  Vladimír Zvara.

Zatím poslední, avšak neúspěšné výběrové řízení na místo generálního ředitele SND se konalo letos v březnu, těsně před parlamentními volbami. Slovenské národní divadlo, které má v současné době přes devět stovek zaměstnanců, přišlo o svého zatím posledního ředitele poté, co Ondrej Šoth loni v září rezignoval.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na