Dvanáct tisíc hudebníků se snaží o zápis do Guinnessovy knihy rekordů

Dvanáct tisíc venezuelských hudebníků zahrálo v sobotu na nádvoří vojenské akademie v Caracasu Slovanský pochod ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Dohlíželo na ně 260 kontrolorů, kteří měli ověřit, zda tato událost bude moci být zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako vystoupení "největšího orchestru světa". Zda se tak stane, se hudebníci dozví do dvou týdnů. Zatím drží rekord 8097 hudebníků, kteří zahráli najednou v roce 2019 v ruském Petrohradě.
Dvanáct tisíc hudebníků se snaží o zápis do Guinnessovy knihy rekordů (zdroj YouTube)
Dvanáct tisíc hudebníků se snaží o zápis do Guinnessovy knihy rekordů (zdroj YouTube)

Orchestr v Caracasu hrál asi 12 minut a auditoři firmy KPMG kontrolovali, zda každý hudebník dodržuje pravidla, mimo jiné aby každý hrál nejméně pět minut.

“Když vám praskne struna, hrajte dál. Když vám spadne partitura, hrajte zpaměti,” vyzýval před jedinečnou událostí dirigent Andrés David Ascanio (34). Mladí hudebníci v bílých košilích sledovali svého dirigenta na obří obrazovce. Byl mezi nimi i syn venezuelského autoritářského prezidenta Nicolás Maduro Guerra, jehož výkon na příčnou flétnu sledovala viceprezidentka Delcy Rodríguezová, diplomaté či vojáci.

“Je to poprvé v mém životě, co sleduji dirigenta na obří obrazovce,” popsal jednadvacetiletý houslista Ernesto Laguna, který do metropole přijel ze západovenezuelského města Coro. “Byla to velká výzva, abychom se všichni synchronizovali, ale dokázali jsme to,” uvedl. Po skončení programu všichni začali křičet “Venezuela” a “největší orchestr světa”.

Orchestr vytvořili hudebníci z celé Venezuely, kteří jsou členy takzvaného Systému dětských a mládežnických orchestrů Venezuely (El Sistema), což je státní projekt vytvořený v roce 1975. El Sistema už v roce 2018 zahrál v počtu více než 10.000 hudebníků, a to u příležitosti úmrtí svého zakladatele Josého Antonia Abreua. Tehdy ale nepřijeli kontroloři, kteří by ověřili, zda šlo o rekord.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments