Dvořákova Praha letos s rekordní návštěvností
Dvořákova Praha se v sobotu ve Dvořákově síni rozloučila s letošním ročníkem slavnostním koncertem věhlasného Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana a sólisty večera Gila Shahama. Mezinárodní hudební festival nabídl během tří týdnů téměř dvě desítky koncertů, na kterých vystoupilo 915 umělců, a na něž přilákal na 16 000 návštěvníků. Za rekordního zájmu publika vystoupili na festivalu přední světové orchestry i sólisté v čele se Sachsische Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna, London Symphony Orchestra s dirigentem Gianandreou Nosedou, ansámbl Kremerata Baltica Gidona Kremera či houslistka Hilary Hahn nebo vokální ansámbl Tallis Scholars. Prostor dostali i domácí špičkový hudebníci v čele Českou filharmonií a Jiřím Bártou. „S potěšením sleduji stále zvyšující se kvalitu i zájem publika. Obzvláště mne těší zvyšující se počet mladých návštěvníků, což dává Dvořákově Praze další impulzy i elán do dalších ročníků,“ hodnotí zakladatel festivalu a mecenáš Karel Komárek.
Mimořádnému zájmu publika se letos těšila komorní řada festivalu, jejímž kurátorem byl vynikající britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. „Byla to obrovská čest a potěšení kurátorovat letošní komorní řadu Dvořákovy Prahy. Dělat hudbu, a to zejména Dvořákovu, ve městě, kde se člověk doslova všude cítí skladatelovu duši, bylo magické,“ říká Daniel Hope. Komorní řadu zajímavé osobnosti mezinárodního hudebního života po boku mladých českých umělců jako například pianisty Ivo Kahánka, houslisty Jana Mráčka, tenoristy Pavla Černocha.
Hned několik významných festivalových událostí živě přenášela Česká televize a Český rozhlas. Slavnostní zahajovací koncert se Sachsische Staatskapelle Dresden zprostředkovala svým divákům Česká televize, ale je poprvé prostřednictvím společnosti Unitel Classic šířen do celého světa. Český rozhlas Vltava svým posluchačům přinesl přímé přenosy ze zahájení komorní řady a koncertu v katedrále sv. Víta. V neděli 25. září pak nabídl záznam koncertu Pavla Černocha a Ivo Kahánka.
Během Dvořákovy Prahy byla rovněž udělena Cena Antonína Dvořáka, kterou obdržel významný brněnský pěvec Richard Novák.
Mezinárodní přesah Dvořákovy Prahy potvrdila i čtyřdenní konference Cultural Leadership Summit – Vedení úspěšných kulturních projektů ve 21. století, která se konala souběžně se zahájením festivalu. Na konferenci se sešli zástupci kulturních organizací ze 12 zemí a vystoupily osobnosti jako Michael Kaiser, Brett Egan, Leoš Válka, David Mareček, Marek Vrabec či Tomáš Sedláček.
Festival Dvořákova Praha by nebylo možné realizovat bez podpory generálního partnera investiční skupiny KKCG, Ministerstva kultury a hlavního města Prahy.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]