Dvořákova Praha uvede vzácně uváděné oratorium Svatá Ludmila. Vstupenky nabízí ve vánočním předprodeji
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha v roce 2018 uzavře dvouletý cyklus Dvořákových kantátových a oratorních děl, kterým dominuje síla lidského hlasu.
15. září tak ve Dvořákově síni Rudolfina zazní Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila. Jedno z nejrozsáhlejších mistrových děl vyniká i velikostí vokálně-instrumentálního aparátu. To je také důvodem, proč je uváděno velmi zřídka. Autorem libreta Svaté Ludmily je Jaroslav Vrchlický. Provedení bylo svěřeno orchestru z nejpovolanějších – České filharmonii, v jejímž čele stane český dirigent dnes již světového věhlasu Jakub Hrůša. Spoluúčinkovat bude naše přední vokální těleso Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka, sólových partů se zhostí sopranistka Kateřina Kněžíková, slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenorista Richard Samek a slovenský basista Jozef Benci. „Dvořákova Praha příkladně pečuje o uvádění všech možných děl mistra, jehož jméno reprezentuje. Pro mě osobně znamená účinkování na ní vždycky dotek s mimořádně cenným a často opomíjeným repertoárem,“ dodává dirigent Jakub Hrůša. Oratorium Svatá Ludmila zazní na Dvořákově Praze v plné původní verzi.
Festival opět nabízí svým příznivcům možnost nadělit sobě i svým blízkým pod stromeček mimořádný hudební zážitek. Vstupenky je možné od 21. listopadu zakoupit za zvýhodněné vánoční ceny od 490 Kč. Ceny jsou platné do 31. prosince. Jinou možností jak udělat radost těm, kteří by si raději z nabídky Dvořákovy Prahy vybrali sami, jsou poukázky v hodnotě 250, 500, 1 000 a 1 500 Kč, které se dají jednoduše uplatnit online nebo ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy. Více informací je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz.
Jedenáctý ročník festivalu Dvořákova Praha se uskuteční v termínu 7. až 21. září 2018. Kompletní program bude zveřejněn v březnu příštího roku.
Po obrovském úspěchu oratoria Stabat Mater přišla Antonínu Dvořákovi nabídka z Leedsu, tamní hudební festival si objednal skladbu s “biblickým námětem”. Dvořák objednávku přijal, ale dokázal si prosadit, že duchovní námět bude spojen s českou historií. Libreto o životě jedné z nevýznamnějších českých světic sv. Ludmily napsal z Dvořákova popudu v té době nejváženější český básník Jaroslav Vrchlický. Rozsáhlé dílo, plné melodické invence, bohaté polyfonické struktury a čisté melodické krásy je vlastně monumentální historický obraz okamžiku zrození nové etapy českých národních dějin a snoubí v sobě křesťanskou symboliku s uvědomělým vlastenectvím. Oba prvky byly celoživotním pilířem Dvořákova duchovního světa.
Náročné sólové party oratoria Svatá Ludmila nastuduje kvarteto předních pěvců české a slovenské mladší generace. Sopranistka Kateřina Kněžíková patří k nejvýraznějším osobnostem české operní scény. Je členkou souboru Opery Národního divadla, hostuje však i na dalších českých a zahraničních operních scénách. Spolupracuje s významnými dirigenty, jako jsou Serge Baudo, Manfred Honeck, či orchestry jako BBC Symphony Orchestra. Slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková patří k velkým slovenským nadějím, má za sebou účinkování na četných operních scénách doma, v Čechách i dalších zemích, mj. koncertovala s orchestrem Maďarské státní opery v Budapešti na Freedom opera Gala vedle Piotra Beczaly. Tenorista Richard Samek je stále žádanějším pěvcem na českých i zahraničních pódiích a je ve stálém angažmá ve Staatsoperette Dresden. Hostuje rovněž v Theater Magdeburg či ve Staatsoper Hannover. Jozef Benci, přední slovenský basista, je sólistou opery Slovenského národního divadla v Bratislavě, intenzivně koncertuje a věnuje se komorní a oratorní tvorbě. Má za sebou řadu významných spoluprací se zahraničními operními domy či orchestry.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]