Dvořákova Praha začíná!

Již tuto neděli 8. září 2019 začíná mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. První dva večery jsou věnovány výhradně dílu Antonína Dvořáka. Vedle toho nabízejí i atraktivní doprovodný program. Venkovní scéna před Rudolfinem s moderátorem Jiřím Václavkem nabídne v neděli od 17:30 hodin rozhovory s umělci, živé hudební vstupy a projekce. Od 20 hodin zde bude možné živě sledovat přenos zahajovacího koncertu z Dvořákovy síně, který nabídne svým divákům i ČT Art. V pondělí 9. září se pak v hovorech po potlesku setkají na pódiu Rudolfina dirigent Tomáš Netopil a klavírista Ivo Kahánek s moderátorem Jiřím Vejvodou. V závěru večera společně pokřtí novou nahrávku Supraphonu, která obsahuje také Klavírní koncert g moll v podání Ivo Kahánka.
Christoph Eschenbach (archiv OP)

Umělecký ředitel vynikajícího italského tělesa Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai a velký příznivce české hudby Christoph Eschenbach se ujme taktovky při slavnostním zahajovacím koncertu v neděli 8. září. Nejprve doprovodí rakouského sólistu Kiana Soltaniho při Dvořákově Koncertu pro violoncello h moll, poté se rozezní radostné tóny Osmé symfonie G Dur „Anglické“. Jak uvedl Kian Soltani, Koncert h moll je pro každého violoncellistu automaticky koncert číslo jedna, ovšem poprvé jej on sám na radu svého učitele nastudoval až v devatenácti letech. „Nechtěl, abych jej hrál příliš mladý a nezralý, v době, kdy nebudu technicky stačit na to, co si toto dílo žádá,“ vysvětluje. „Od té doby ho hraji poměrně často a je to jedna z mých nejmilejších skladeb. Koncert má neskutečnou hloubku, je úžasně pestrý a zároveň obsahuje také tragický prvek,“ doplňuje Soltani. O kvalitách sólisty svědčí i fakt, že tuto skladbu letos nahrál spolu se Staatskapelle Berlin a Danielem Barenboimem pro špičkovou společnost Deutsche Grammophon – nahrávka vyjde již na podzim.

Následující pondělní večer bude patřit dirigentovi Tomáši Netopilovi a „jeho“ Essenským filharmonikům. Náladu večera navodí hypnotizující Nokturno H dur, poté zazní v podání klavíristy Ivo Kahánka technicky nesmírně náročný Klavírní koncert g moll. Ve druhé části večera se můžeme těšit na Symfonii č. 7 d moll. Podle slov Tomáše Netopila je pro německý orchestr veliká čest vrátit se na pražské pódium s ryze Dvořákovským programem. Zároveň dodává, že sedmá symfonie je z Dvořákových symfonií pro orchestr pravděpodobně nejnáročnější. „Hráči musí materii rychle pochopit a s každou další větou dirigent zjišťuje, že vyvstávají nové a nové problémy,“ uvádí Tomáš Netopil, který podle svých slov věnuje nastudování díla s Essenskými filharmoniky i mimořádné zkoušky. Ty se týkají i provedení Klavírního koncertu g moll, který je díky své náročnosti mimořádným interpretačním úkolem nejen pro klavíristu Ivo Kahánka, ale i pro orchestr a dirigenta. Z tohoto důvodu zajíždí Ivo Kahánek do Essenu na mimořádnou zkoušku s orchestrem těsně před samotným koncertem v Praze.

Po pondělním koncertě se na pódiu Rudolfina uskuteční divácky oblíbený rozhovor po potlesku vedený moderátorem Jiřím Vejvodou. Jeho hosty budou dirigent Tomáš Netopil i sólista Ivo Kahánek. Dalším vzácným účastníkem večera bude dirigent Bamberských symfoniků Jakub Hrůša. Společně s Ivo Kahánkem pokřtí jejich nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, která obsahuje právě Klavírní koncert g moll. Vydavatelství Supraphon bude v Rudolfinu nahrávku mimořádně nabízet k zakoupení, oficiální zahájení prodeje je plánováno na 27. září 2019.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat