Dvořákova Praha začíná!

Již tuto neděli 8. září 2019 začíná mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. První dva večery jsou věnovány výhradně dílu Antonína Dvořáka. Vedle toho nabízejí i atraktivní doprovodný program. Venkovní scéna před Rudolfinem s moderátorem Jiřím Václavkem nabídne v neděli od 17:30 hodin rozhovory s umělci, živé hudební vstupy a projekce. Od 20 hodin zde bude možné živě sledovat přenos zahajovacího koncertu z Dvořákovy síně, který nabídne svým divákům i ČT Art. V pondělí 9. září se pak v hovorech po potlesku setkají na pódiu Rudolfina dirigent Tomáš Netopil a klavírista Ivo Kahánek s moderátorem Jiřím Vejvodou. V závěru večera společně pokřtí novou nahrávku Supraphonu, která obsahuje také Klavírní koncert g moll v podání Ivo Kahánka.
Christoph Eschenbach (archiv OP)

Umělecký ředitel vynikajícího italského tělesa Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai a velký příznivce české hudby Christoph Eschenbach se ujme taktovky při slavnostním zahajovacím koncertu v neděli 8. září. Nejprve doprovodí rakouského sólistu Kiana Soltaniho při Dvořákově Koncertu pro violoncello h moll, poté se rozezní radostné tóny Osmé symfonie G Dur „Anglické“. Jak uvedl Kian Soltani, Koncert h moll je pro každého violoncellistu automaticky koncert číslo jedna, ovšem poprvé jej on sám na radu svého učitele nastudoval až v devatenácti letech. „Nechtěl, abych jej hrál příliš mladý a nezralý, v době, kdy nebudu technicky stačit na to, co si toto dílo žádá,“ vysvětluje. „Od té doby ho hraji poměrně často a je to jedna z mých nejmilejších skladeb. Koncert má neskutečnou hloubku, je úžasně pestrý a zároveň obsahuje také tragický prvek,“ doplňuje Soltani. O kvalitách sólisty svědčí i fakt, že tuto skladbu letos nahrál spolu se Staatskapelle Berlin a Danielem Barenboimem pro špičkovou společnost Deutsche Grammophon – nahrávka vyjde již na podzim.

Následující pondělní večer bude patřit dirigentovi Tomáši Netopilovi a „jeho“ Essenským filharmonikům. Náladu večera navodí hypnotizující Nokturno H dur, poté zazní v podání klavíristy Ivo Kahánka technicky nesmírně náročný Klavírní koncert g moll. Ve druhé části večera se můžeme těšit na Symfonii č. 7 d moll. Podle slov Tomáše Netopila je pro německý orchestr veliká čest vrátit se na pražské pódium s ryze Dvořákovským programem. Zároveň dodává, že sedmá symfonie je z Dvořákových symfonií pro orchestr pravděpodobně nejnáročnější. „Hráči musí materii rychle pochopit a s každou další větou dirigent zjišťuje, že vyvstávají nové a nové problémy,“ uvádí Tomáš Netopil, který podle svých slov věnuje nastudování díla s Essenskými filharmoniky i mimořádné zkoušky. Ty se týkají i provedení Klavírního koncertu g moll, který je díky své náročnosti mimořádným interpretačním úkolem nejen pro klavíristu Ivo Kahánka, ale i pro orchestr a dirigenta. Z tohoto důvodu zajíždí Ivo Kahánek do Essenu na mimořádnou zkoušku s orchestrem těsně před samotným koncertem v Praze.

Po pondělním koncertě se na pódiu Rudolfina uskuteční divácky oblíbený rozhovor po potlesku vedený moderátorem Jiřím Vejvodou. Jeho hosty budou dirigent Tomáš Netopil i sólista Ivo Kahánek. Dalším vzácným účastníkem večera bude dirigent Bamberských symfoniků Jakub Hrůša. Společně s Ivo Kahánkem pokřtí jejich nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, která obsahuje právě Klavírní koncert g moll. Vydavatelství Supraphon bude v Rudolfinu nahrávku mimořádně nabízet k zakoupení, oficiální zahájení prodeje je plánováno na 27. září 2019.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na