Dvořákova Rusalka se po 70 letech vrátila do Vysoké u Příbramě

Do Vysoké u Příbramě se po sedmdesáti letech vrátila opera Rusalka Antonína Dvořáka – naposledy tu byla v kompletním provedení uvedená v 50. letech minulého století. Návštěvníci Památníku Antonína Dvořáka mohli operu sledovat pod širým nebem na různých místech zámeckého parku 19. června 2022. Reprízy jsou plánované na 22. a 25. června 2022.

A. Dvořák: Rusalka – Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)
A. Dvořák: Rusalka – Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)

O hlavní kulisu představení se postarala okolní příroda a také novorenesanční vila, kde se nyní nachází památník. Právě tudy se Dvořák procházel, když Rusalku skládal. Do projektu se zapojil mimo jiné švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud a další profesionální umělci. Hudba je upravená pro čtrnáctičlenný orchestr a nechybí ani pantomima. Na kostýmech se podílelo i Divadlo A. Dvořáka v Příbrami.

Uvedení Rusalky je jedním z hlavních taháků programu Středočeského kulturního léta. Letos nabízí jednapadesát akcí pořádaných na dvaadvaceti různých místech, mimo jiné na nádvořích hradů a zámků nebo v areálech skanzenů. Pro diváky jsou připravené nové žánry, novinkou je letos právě opera.

Památník Antonína Dvořáka sídlí v novorenesančním zámečku, který nechal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments