Dvořákovo klavírní kvarteto vystoupí spolu s Cyrilem Höschlem v Pardubicích

Koncert Dvořákova klavírního kvarteta, věnovaný 230. výročí úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta, spojený s přednáškou předního českého psychiatra profesora MUDr. Cyrila Höschla, se uskuteční v rámci 43. Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro v Hudebním sále radnice v Pardubicích v úterý 19. října 2021v 19:00 hodin.

Profesor MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. (zdroj Dvořákovo klavírní kvarteto)
Profesor MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. (zdroj Dvořákovo klavírní kvarteto)

Dvořákovo klavírní kvarteto patří mezi přední české komorní soubory. Setkaly se v něm vyhraněné osobnosti s mnohaletými zkušenostmi z jiných ansámblů: klavíristka Slávka Vernerová-Pěchočová, houslista Štěpán Pražák, violista Petr Verner a violoncellista Jan Žďánský. Po debutu Dvořákova klavírního kvarteta na Pražském jaru přišla četná pozvání na domácí i zahraniční pódia, nahrávky pro rozhlas a televizi a hostování na renomovaných festivalech. V roce 2018 souboru vyšlo debutové CD s kompletem Dvořákových klavírních kvartetů, jež získalo nejvyšší ocenění francouzského časopisu Classica – Shoc de Classica 2019.

V podání Dvořákova klavírního kvarteta posluchači vyslechnou Kvartet g moll KV 478 Wolfganga Amadea Mozarta a Kvartet Es dur op. 47 pro klavír, housle, violu a violoncello Roberta Shumanna.

Profesor MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. je mediálně známou osobností jako psychiatr, popularizátor vědy a pedagog, ředitel Národního ústavu pro duševní zdraví, odborník v oborech klinická psychofarmakologie, psychoneuroendokrinologie a etologie. S Dvořákovým klavírním kvartetem vystupuje často jako komentátor uváděné hudby i jako odborník na ožehavé téma duševních chorob slavných umělců. Dějiny hudby naznačují, že mnozí géniové se utápěli v depresích, obsedantních poruchách osobnosti a jiných duševních nemocech. Mozart se pral se závislostí na otci, s komplexem viny ze smrti své matky a snad i Tourettovým syndromem – hlasovými, motorickými tiky a nekontrolovaným sklonem k vulgarismům. Miloš Forman ve svém Amadeovi ho vystihl celkem trefně. Robert Schumann se pokoušel o sebevraždu skokem do Rýna a dožil v ústavu pro choromyslné. Slovo psychiatrovo bude jistě v tomto ohledu nesmírně zajímavé!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments