Dvořákův památník chystá výstavu o mýtech kolem skladatelova života

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě chystá na letošní sezonu výstavu o faktech a mýtech kolem skladatelova života. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak dobře znají Dvořáka a které příběhy o něm nejsou tak úplně pravdivé. Připomene také kulaté výročí 120 let od skladatelova úmrtí.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)

Na výstavě mohou zájemci například hledat odpovědi na to, zda byl Dvořák původně řezník, jestli napsal Humoresku č. 7 ve vlaku a zda opravdu miloval holuby. Kromě toho památník chystá koncert k Roku české hudby s názvem Smetana u Dvořáka. Zazní na něm cyklus Má vlast v úpravě pro čtyřruční klavír a akce se zaměří i na to, jaký doopravdy byl vztah obou skladatelů.

Už tradičně se bude pořádat prvomájový pochod na Vysokou. Tentokrát si účastníci připomenou výročí 120 let od Dvořákova úmrtí. Cestu budou provázet hry a kvízy. “Také plánujeme vydat knihu Ondřeje Šupky Druhý domov Antonína Dvořáka,” řekla Kristýna Maryšková.

Loni do památníku zamířilo téměř 9900 lidí, meziročně o 1400 více. Příčinou mohlo být rozšíření nabídky aktivit a památník se podle Maryškové zřejmě více dostává do povědomí nejen v regionu. Velký zájem byl opět o open air operu Rusalka, kterou zhlédlo 1460 diváků. “I letos plánujeme představení opery Rusalka a nově navíc spolupracujeme s Opera studio Praha na přípravě další inscenace v zámeckém parku, opery Čert a Káča,” dodala Maryšková.

Divácky úspěšný byl podle ní i koncertní cyklus Setkání s…, během nějž si publikum mohlo poslechnout koncerty hudebních žánrů vycházejících z klasické hudby. V letošním cyklu Setkání s… se zájemci mohou koncem ledna těšit na jazz v podání S. V. A. Tria nebo v únoru na šansony 21. století, které představí Barbora Šampalíková a Václav Tobrman.

Návštěvníky do Památníku přilákala také oslava 60. narozenin muzea. Ze zámečku a přilehlého parku se přesunula do hospody, kde ji zakončil koncert uskupení Epoque Quartet. Hojně navštěvovaná byla i výstava Antonín Dvořák Superstar, která se věnovala nejen slávě za skladatelova života, ale i jeho vlivům na soudobou populární kulturu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments