Edita Gruberová měla v Praze dlouhý potlesk, vyprodáno ale nebylo

Koncert devětašedesátileté slovenské operní pěvkyně Edity Gruberové, celosvětově uznávané koloraturní sopranistky, dnes v pražském Obecním domě provázel dlouhotrvající potlesk. V rámci festivalu Prague Proms za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod vedením Petera Valentoviče nabídla árie z oper Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba, Don Giovanni a Idomeneo, písně Alexandra Aljabjeva a Evy dell’Acquy a árii Leonarda Bernsteina.

První polovina vystoupení nabídla s výjimkou předehry k opeře Italka v Alžíru Gioachina Rossiniho výhradně mozartovský program. Večer otevřel Český národní symfonický orchestr předehrou k opeře Figarova svatba. Poté Gruberová přivítaná velkým aplausem zaplněného, i když ne zcela vyprodaného sálu nabídla árie Hraběnky z 3. dějství E Susanna non vien! stejného díla. Tuto, stejně jako další árie Donny Anny Crudele!… Non mi dir z Dona Giovanniho a Elektry D’Oreste, D’Ajace z Idomenea, provázel dlouhotrvající potlesk.

Edita Gruberová - ČNSO - dirigent Peter Valentovič - Obecní dům Praha 28.6.2016 (foto ČTK / Michal Krumpholz)
Edita Gruberová – ČNSO – dirigent Peter Valentovič – Obecní dům Praha 28. 6. 2016 (foto ČTK/Michal Krumpholz)

Také druhou část vystoupení zahájil orchestr, a to koncertní předehrou Karneval Antonína Dvořáka. Čestná členka Vídeňské státní opery, která o pauze vyměnila stříbrné lesklé šaty za růžové, zazpívala píseň Villanelle, jejíž autorkou je belgická skladatelka a zpěvačka Eva dell’Acqua a skladbu Slavík ruského skladatele Alexandra Aljabjeva. Český národní symfonický sklidil potlesk za provedení předehry k opeře Lehká kavalérie Franze von Suppého, na závěr programu koncertu pak byla zařazena árie z Candide Leonarda Bernsteina. Za Glitter and Be Gay se Gruberová dočkala ovací vestoje. Nadšené publikum si vytleskalo dva přídavky – rozvernou árii Adély z Netopýra Johanna Strausse mladšího a píseň Barče z Hubičky Bedřicha Smetany.

Edita Gruberová pravidelně v posledních letech vystupovala především na operních festivalech v Mnichově a Salcburku. Je rovněž uznávanou koncertní umělkyní, od počátku kariéry často zpívá na vlastních samostatných recitálech. Je držitelkou rakouského řádu za zásluhy a ceny Herberta von Karajana, udělovanou vynikajícím umělcům. Svůj kalendář má momentálně zaplněný až do roku 2018.

Bratislavská rodačka se do pražského Obecního domu vrátí 30. listopadu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy, kdy má být hlavní hvězdou galakoncertu k předsednictví Slovenska v Evropské unii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat