Eliahu Inbal: 80!

Osmdesáté narozeniny oslaví v úterý 16. února izraelský dirigent Eliahu Inbal. V letech 2009 až 2012 byl šéfdirigentem České filharmonie. Je zasvěceným znalcem české hudby, zejména tvorby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Eliahu Inbal (foto Ramón Goméz)
Eliahu Inbal (foto Ramón Goméz)

Inbal vystudoval hru na housle a dirigování na hudební akademii v Jeruzalémě. Díky Leonardu Bernsteinovi získal stipendium na Pařížské konzervatoři, kde u Oliviera Messiaena studoval dirigentství.

Jako šestadvacetiletý získal první cenu v dirigentské Cantelliho soutěži, v roce 1965 debutoval v Británii s Londýnskou filharmonií. Inbal postupně dirigoval všechny přední světové orchestry – Berlínské i Vídeňské filharmoniky, orchestr milánské Scaly, většinu londýnských těles i špičkové orchestry v zámoří, zejména v Chicagu, Filadelfii, Dallasu a Torontu. Doprovázel světoznámé interprety, například chilského klavíristu Claudia Arraua či německého tenoristu Petera Schreiera. V roce 1990 dostal od francouzské vlády Řád za umění a literaturu.

V září 2009 nastoupil po Zdeňku Mácalovi na místo šéfdirigenta České filharmonie. Tu Inbal poprvé řídil v září 1989 v Hamburku a Hannoveru, v Praze s ní pak vystoupil několikrát.

Eliahu Inbal (foto Petra Hajská)
Eliahu Inbal (foto Petra Hajská)

V roce 1998 dirigoval v Praze též Vídeňské symfoniky. Proti jeho nástupu do filharmonie domluvenému předchozím vedením byl bývalý šéf České filharmonie Vladimír Darjanin, Inbal ale na změnu kontraktu nepřistoupil a dokončil celé tříleté funkční období. Na podzim 2012 ho ve funkci nahradil Jiří Bělohlávek.

V době svého působení v České filharmonie byl Eliahu Inbal zároveň šéfdirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru (2008-2014).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat