Emocemi nabitou sezonu zahájí Collegium 1704 ikonickým Mesiášem G. F. Händela

Po neobvykle poklidném létě bez zahraničních koncertů a turné vstupuje barokní orchestr Collegium 1704 energicky do své pražské sezóny 2020/21, a to uvedením ikonického oratoria Mesiáš Georga Friedricha Händela. Poselstvím naděje zahájí sezónu v Dvořákově síni Rudolfina tentokrát dříve než obvykle - již v sobotu 19. září 2020.

G. F. Händel: Mesiáš – Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

„Není překvapivé, že Händelův Mesiáš náleží k několika mála dílům doby baroka, která se hrála nepřetržitě od doby svého vzniku a nečekala na svoje ‚znovuobjevení‘, jak tomu bylo například na začátku 19. století u děl Johanna Sebastiana Bacha. Pro Collegium 1704 je Mesiáš dílem, které nás provází od roku 2011, kdy jsme ho zahráli poprvé v rámci našeho francouzského turné a od té doby se k Mesiáši často a rádi vracíme,“ říká k blížícímu se koncertu dirigent Václav Luks.

Předchozí, zcela vyprodané pražské uvedení Mesiáše G. F. Händela v podání Collegia 1704 na vánočním koncertě sezóny 2019/2020, navázalo na vydání první české kompletní nahrávky tohoto oratoria na jaře 2019. Ta vznikla o rok dříve záznamem živého koncertu v Rudolfinu a od svého vydání získala řadu významných mezinárodních ocenění.

Provedení oratoria Mesiáš G. F. Händela na zahajovacím koncertě sezóny 2020/2021 bude výjimečné účastí výhradně sólistů českých nebo trvale žijících v České republice. Sopránového partu se ujme vynikající mladá sopranistka Tereza Zimková, členka Collegia Vocale 1704, jejíž sólové výkony s Collegiem 1704 i dalšími soubory získávají stále větší pozornost kritiky i publika. I další sólisté jsou návštěvníkům koncertů dobře známí – mezzosopranistka Markéta Cukrová úzce spolupracuje s Collegiem 1704 již od doby založení souboru, tenorista Jaroslav Březina nedávno vystoupil s Collegiem 1704 na letošním ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, kde se pod vedením Václava Lukse účastnil jedinečného provedení Beethovenovy Missy solemnis. Roman Hoza, v jehož podání zazní na tomto koncertě basové sólo, vystoupil s Collegiem 1704 naposledy v červnu 2020 v Pražské křižovatce – kostele sv. Anny na mimořádném koncertě Kaffee-Kantate, kde se bravurně ujal role otce Schlendriana.

Collegium 1704: Kaffee-Kantate (foto Tokpa Korlo)

Zahajovací koncert sezóny 2020/2021 v Dvořákově síni Rudolfina je vyvrcholením série koncertů s oratoriem Mesiáš G. F. Händela – toto fascinující dílo v podání Collegia 1704 si již v průběhu září vyslechlo publikum festivalu Concentus Moraviae v Kroměříži, Lípa Musica v Liberci a Svatováclavských hudebních slavností v Ostravě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments