English National Opera: Co se stane, když dáte dětem vstupenky zdarma?

Anglická národní opera (English National Opera) nabídla volné vstupenky na svá sobotní představení všem zájemcům pod 18 let. Od tohoto počinu si ENO slibuje, že přiláká zcela novou generaci posluchačů, z nichž někteří se tak stanou pravidelnými návštěvníky opery.
London Coliseum – English National Opera (foto archiv)

Po celém světě se operní i koncertní domy snaží přesvědčit mladou generaci, že chodit na operu není jen záležitostí společenských elit či dokonce snobským zvykem na pokraji vyhynutí. Anglická národní opera (ENO) letos oznámila svoji novou taktiku: eliminaci nákladů na vstupenku.

Bývalý vedoucí kanálu pro mládež BBC Stuart Murphy uvedl, že tento tah je záležitostí základních kulturních hodnot západní společnosti: „Zakládáme si na víře, že opera je určená všem. Odbourání nákladů, coby základní překážky pro obecenstvo pod 18 let, je seismickým skokem vpřed nejen pro ENO, ale i pro operu obecně.“

Volné vstupenky dostanou mladí posluchači na „levná místa“ na balkoně londýnského Colisea.  ENO tvrdí, že „balkon je obecně považován za akusticky nejlepší místo v domě”. Každý, kdo je mladší než 16 let, musí být doprovázen dospělým. Ale každý dospělý, který si koupí vstupenku na balkon (obvykle za 12, 20 nebo 35 liber) bude mít možnost vzít až čtyři děti zdarma. Učitelé, kteří přivádějí školní skupinu, mohou zdarma doprovázet 10 dětí. Mladí lidé ve věku 16-17 let si pak mohou pro sebe rezervovat jeden lístek.

Vstupenky budou k dispozici na všech 11 sobotních představení v sezóně do jara 2019, včetně inscenace La Bohème, Akhnaten, Veselá vdova, Kouzelná flétna a nová opera Jack Ripper: Women of Whitechapel.

V návaznosti na tuto aktivitu byly zveřejněny výsledky průzkumu, který iniciovala Opera Holland Park v roce 2017. Výsledkem byla řada zajímavých statistik:

Průměrný věk malých návštěvníků byl 10 až 13 let (50%). Zhruba 10% dětí bylo ve věku mezi 14 a 16 rokem. Nezúčastnilo se ani jedno dítě do 8 let. Většina dětí se dověděla o programu prostřednictvím svého učitele (23,1%), jindy díky rodičům a na různých webových stránkách. Celkem 70,6% dětí vidělo předtím operu 1 až 5 krát a 21,6% nikdy do té doby operu nevidělo. Pozitivní procento dětí se na základě tohoto projektu do opery vrátilo (55,8%). Na otázku, jak se dětem představení líbilo, 77,4% zaškrtlo v nabídce nejvyšší hodnocení a 98,1% dětí by operu navštívilo zase, a to v jakémkoliv divadle. Nakonec i 96% dětí uvedlo, že operu naprosto pochopilo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]