Ensemble Inégal zahraje na pardubickém zámku na historické nástroje

Oblíbený festival Pardubické hudební jaro je ve své druhé polovině. Kdo na festival dosud nezavítal, má nyní poslední šanci. Ze zbývajících čtyř programů v nabídce jsou dva zcela vyprodány. Jednu z posledních příležitostí užít si festivalový koncert představuje vystoupení souboru Ensemble Inégal na pardubickém zámku.
Ensemble Inégal (zdroj Ensemble Inégal)
Ensemble Inégal (zdroj Ensemble Inégal)

Koncert varhanní hudby v Přelouči ve čtvrtek 28. dubna, s italským varhaníkem Enricem Zanovellem, který provede díla italských barokních mistrů a bude výjimečným obohacením festivalu. Dalším koncertem, dle očekávání dlouho dopředu vyprodaným, je Závěrečný koncert s uskupením 4TET Jiřího Korna v odletové hale pardubického letiště. Ten se uskuteční 11. května a festival velkolepě uzavře.

Soubor Ensemble Inégal vystoupí na pardubickém zámku ve středu 4. května. Kdo na tento koncert zavítá, ten si bude připadat jako by skutečně podnikl cestu proti proudu času. Ensemble Inégal je hudebním souborem, který se specializuje na co nejvěrnější provedení dobové hudby. Hráči hrají na historické nástroje, případně jejich kopie, ponechávají původní výšku i typy ladění tak, aby se co nejvíce přiblížili tomu, jak se kdysi dávno prezentovaly dané skladby. Pro koncert Ensemble Inégal vybrali pořadatelé festivalu prostory Zámku Pardubice, které celý dojem z tohoto koncertního programu umocní. Návštěva tohoto koncertu bude pro posluchače skutečným zážitkem. Není nad provedení barokní hudby v autentickém zámeckém prostředí!

Na programu koncertu jsou tři vybrané anthemy z díla Chandos Anthems Georga Friedricha Händela (1685–1759). Tento známý skladatel, ačkoli původem německý rodák, se po cestách Evropou nakonec usídlil v Anglii. Zde zkomponoval svá vrcholná díla, mezi která se řadí i právě výše zmíněné Chandos Anthems z let 1717–1718. Jde o zhudebnění žalmů zkomponovaných na anglické texty pro hraběte Chandose, který mladého Händela v té době zaměstnával. Obsazení není tak okázalé, jako například u známějších Korunovačních anthemů. Důvodem je méně prostorné místo jejich prvního provedení. Händel se většinou omezuje na tříhlasý sbor (soprán, tenor a bas) včetně sólistů a orchestr složený ze smyčců (bez viol), hobojů, fagotu a bassa continua.

Na tomto koncertu zazní výběr tří anthemů. Všechny jsou tvořené podobným způsobem – na úvod zazní orchestrální předehra a po ní se střídají sólové a sborové úseky, kterými je většinou anthem zakončený. Spolu s Ensemble Inégal vystoupí Gabriela Eibenová a Lenka Cafourková (soprán), Tobias Hunger (tenor) a Tadeáš Hoza (bas).

Ensemble Inégal / 4. května v 19:00 hodin / Společenský sál, Zámek Pardubice

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments