Ensemble Opera Diversa uvede open-air koncert Krajina jako hudba

Ensemble Opera Diversa se vrací před živé publikum. Koncertem s názvem „Krajina jako hudba“ zahajuje linii diversních orchestrálních produkcí pod (polo)otevřeným nebem. Název koncertu, který v diversní historii zazněl už v roce 2013 se nyní vrací s obměněným repertoárem, který spojitosti s krajinou propůjčuje zcela odlišné rozměry. V programu sestaveném z osvědčených hudebních kusů i premiérové skladby Miloše Štědroně se spolu s orchestrem představí také zpěvačka Iva Bittová, akordeonistka Žaneta Vítová a OK Percussion Duo.

Orchestr Ensemble Opera Diversa a Gabriela Tardonová (zdroj Ensemble Opera Diversa)
Orchestr Ensemble Opera Diversa a Gabriela Tardonová (zdroj Ensemble Opera Diversa)

Na programu zazní skladba Orawa uzavírající volný cyklus Tatry Wojciecha Kilara, v němž jsou skladby inspirovány polskými horami. Jde o dynamickou skladbu kombinující minimalistické a folklorní prvky ukryté v jednoduché melodii doplněné výraznými rytmickými útvary. Následuje skladba Vlny podle Karla Miloty, ve které autor Vojtěch Dlask odkazuje na českého spisovatele a básníka Karla Milotu. Jeho výroky pronášené nad hudebním doprovodem zazní v podání Ivy Bittové, sólového akordeonového partu se zhostí Žaneta Vítová.

Ve své premiéře následně zazní skladba Canti diversi insieme, sestávající z osmi (nejen) tanečně laděných částí, kterou skladatel Miloš Štědroň zkomponoval právě pro účinkující OK Percussion Duo. Večer zakončí Folk Songs Luciana Beria opět v podání Ivy Bittové a instrumentálního souboru. Jedenácti lidovým skladbám nejrůznějšího původu autor vetknul novou rytmickou a harmonickou interpretaci a tento cyklus věnovaný zpěvačce Cathy Berberian vydal dokonce ve dvou verzích – sedmičlenného instrumentálního ansámblu (tato verze zazní také na koncertě) a orchestru.

Krajina jako hudba
2. června 2021 v 19.00, zahrada vily Löw-Beer, v Brně

Program:
Wojciech Kilar: Orawa pro smyčce (1986)
Vojtěch Dlask: Vlny podle Karla Miloty pro sólový hlas, akordeon a smyčce (2006/2018)
Miloš Štědroň: Canti diversi insieme pro perkuse (2020) – premiéra
Luciano Berio: Folk Songs pro mezzosoprán a instrumentální ansámbl (1963–1964)

Obsazení:
Iva Bittová – zpěv
Žaneta Vítová – akordeon
OK Percussion Duo (Martin Opršál a Martin Kleibl)
Ensemble Opera Diversa
Gabriela Tardonová – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments