Evropské město kultury v Plzni otevře třídenní oslava

Plzeň se po pěti letech příprav v sobotu 17. ledna otevře lidem jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Pod vedením uměleckého šéfa Petra Formana odstartuje třídenní oslava 16. ledna, pořadatelé čekají desítky tisíc lidí. Největší kulturní událost tohoto roku v České republice uzavře dopravu v centru, město poprvé uslyší nové zvony, zažije největší videomapping i představení švýcarského provazochodce. Do Plzně přijede dosud největší počet významných hostů od roku 1989.„Slavnostní zahájení proběhne v sobotu pod širým nebem v historickém centru. Nejprve se na náměstí Republiky sejdou čtyři průvody symbolizující plzeňské řeky, poté se na celé ploše rozehraje podívaná, jíž se zúčastní přes sto padesát českých i zahraničních herců, akrobatů, hudebníků a dalších umělců,” uvedla Mirka Reifová, mluvčí projektu.

Podle ředitele Plzeň 2015 Jiřího Suchánka se na náměstí vejde kolem patnácti tisíc lidí, pro dalších zhruba třicet tisíc lidí je připraven sadový okruh. „Tam bude rozmístěno pět velkých LED obrazovek, největší před Západočeským muzeem,” uvedl. Lidé na náměstí i na obrazovkách uvidí vystoupení provazochodce Davida Dimitriho, náměstí se stane scénou, na katedrálu a okolní domy se bude promítat. Zahájení doprovodí premiéra skladby Marka Ivanoviće Symfonie zvonů v podání Plzeňské filharmonie. „Na ceremoniálu se podílí řada dalších renomovaných tvůrců jako například kostýmní výtvarník Jan Pištěk, ředitel Barcelonské cirkusové školy Roberto Magro, scénárista Ivan Arsenjev,” uvedla Reifová.

Od 18:30 ožije město venku i v desítkách klubů, restaurací a kaváren. Připraveny jsou večerní prohlídky výstav a muzeí, autorská čtení a besedy, venkovní ledový bar Františka Bálka s ledovými sochami, večerní varhanní koncert v katedrále a vystoupení několika hvězd české hudební scény. Klíčovou bude retrospektivní výstava Ateliér Jiřího Trnky, uskuteční se netradiční procházky s výkladem po známých i neznámých místech Plzně, oslava narozenin umění Art’s Birthday, veselice v Plzeňském Prazdroji nebo setkávání s plzeňskými osobnostmi.

Podle Martina Baxy (ODS), primátorova náměstka pro kulturu, do Plzně přijede řada významných osobností. „Bude to například devatenáct velvyslanců, tedy téměř většina členských států Evropské unie, naši vysocí ústavní činitelé jako (premiér) Bohuslav Sobotka,(předseda Senátu) Milan Štěch, ministři Daniel Herman, Milan Chovanec a další,” uvedl. Prezident republiky Miloš Zeman nedorazí. Podle Baxy už teď má Plzeň takovou reklamu, jakou by si nedokázala nikdy zaplatit, o přípravách a projektu už vysílala CNN, BBC i další prestižní zahraniční média.

Akce citelně omezí dopravu v centru. Program na náměstí Republiky a v jeho okolí se bude připravovat do 15. ledna. V tomto období bude možný jen omezený pohyb na náměstí. V pátek 16. ledna dojde k postupným úpravám parkování a vjezdu individuální a veřejné dopravy do centra. V sobotu 17. ledna se střed města zcela uzavře. V době průvodů se počítá s dočasnými uzavírkami některých silnic a křižovatek.

Program je na webu, stejně jako podrobnosti k dopravnímu omezení.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]