Extravagance v podání souboru Musica Florea rozezní Prahu i Nymburk

Ansámbl Musica Florea pokračuje se svým tradičním cyklem koncertů po celé České republice Musica Florea Bohemia. Začátkem května programem Moravská "extravagance": Carlo Tessarini a Carlo Zuccari rozezní dvě města; Prahu – 3. května a Nymburk – 4. května.
Musica Florea a Collegium Floreum (zdroj M. Hančovský)
Musica Florea a Collegium Floreum (zdroj M. Hančovský)

Koncertní cyklus Musica Florea Bohemia po zahajovacím koncertě klasicistních árií s barytonistou Romanem Janálem nabídne hudbu pozdního baroka italských mistrů, skladatelů a výjimečných houslistů: Carla Tessariniho a Carla Zuccariho. Jsou-li vám blízké koncerty Vivaldiho či Corelliho, pak vás osloví i hudba Tessariniho či Zuccariho. Na květnových koncertech tak uvede Musica Florea skladby, které značí mistrovství obou italských skladatelů.

Hlavním stavebním prvkem koncertního programu jsou díla z Tessariniho sbírky La stravaganza, což v italštině znamená extravagance. Sbírka z roku 1735 obsahuje rozličné skladby pro smyčcový orchestr (Overtur, Partita, Sinfonia) a sólové housle, které v jednom z koncertů příležitostně může nahradit hoboj, jak to sám autor v podtitulu uvádí. To bude případ i květnových hudebních večerů. Concerto zazní v pozoruhodné úpravě hobojistky Terezy Samsonové. „Linku sólového hlasu jsem se snažila maximálně zachovat. I náročné pasáže hraji dle originálního zápisu Tessariniho. K minimálním a velmi citlivým úpravám dochází až pokud to technicky neumožní rozsah barokního hoboje nebo pokud se jedná o vícehlas,” osvětluje hobojistka Tereza Samsonová.

Zuccariho skladba Concerto ex Es zazní v původní houslové verzi a dá vyniknout první houslistce souboru a koncertní mistrové Magdaleně Malé.

Proč ale právě moravská extravagance? Italský barokní skladatel, houslový virtuos a hudební vydavatel Carlo Tessarini měl za svého života reputaci v celé Evropě a část svého života působil dokonce na Moravě ve službách mecenáše umění kardinála Schrattenbacha, kterému Tessarini „extravagantní“ sbírku věnoval.

Musica Florea (zdroj Musica Florea)
Musica Florea (zdroj Musica Florea)

Notové materiály pro květnový koncert pochází z dobových tisků z Moravského zemského muzea v Brně. Sbírka La Stravaganza je příkladným svědkem toho, že řada kompozic čeká v archivech na své znovuobjevení. Mnohdy se jedná o skvosty. Právě taková díla tvoří jádro dramaturgie orchestru Musica Florea v čele s pozoruhodnou osobností Marka Štryncla, který se už víc jak třicet let specializuje na dobově poučenou interpretaci.

Termíny koncertů:
3. května 2023, 19:30 hodin
Praha, Pálffyho palác

4. května 2023, 19:00 hodin
Nymburk, Evangelický kostel

Program:
Carlo Tessarini: Overtur
Carlo Zuccari: Concerto ex Es
Carlo Tessarini: Partita
Carlo Tessarini: Concerto (Con Violine Obbligatto hò Obue)
Carlo Tessarini: Sinfonia

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments