Festival Den architektury vzdá poctu Josipu Plečnikovi koncertem Emila Viklického

V letošním roce uplynulo 150 let od narození významného slovinského architekta Josipa Plečnika, který stojí mimo jiné za proměnami Pražského hradu za první republiky. Festival Den architektury připomíná toto výročí mimo jiné koncertem Pocta Josipu Plečnikovi, na kterém již v úterý 4. října od 20:00 hodin v autentickém prostoru Plečnikova Kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech zazní unikátní hudební dílo Emila Viklického z roku 1996 Dopisy Plečnikovi. Suitu pro mezzosoprán a sedm nástrojů vytvořil Viklický na základě dopisů dcery Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masarykové právě architektu Plečnikovi.

Emil Viklický (foto Michal Sýkora)
Emil Viklický (foto Michal Sýkora)

K Emilu Viklickému se zítra připojí přední osobnosti jazzu i vážné hudby: mezzosopranistka Michaela Zajmi, flétnista Jiří Skuhra, za harfu usedne Bronislava Klablenová a David Řehoř rozezní marimbu. Liběně Séquardtové budou náležet party hoboje a anglického rohu, Jiří Stivín Jr. usedne za bicí, Jakub Jánský se chopí houslí a kontrabasovou linku bude mít v rukou další legenda našeho jazzu František Uhlíř.

Dopisy Plečnikovi byly vydány na albu Pocta Josipu Plečnikovi v roce 1996 u příležitosti výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii na Pražském hradě. Emil Viklický na něm potvrdil svoji schopnost úspěšně podnikat hudební výpravy mimo hájemství jazzu. Pěvecké party na nahrávce svěřil tehdy začínající mezzosopranistce Magdaleně Kožené a album bylo kritiky označováno za událost sezony.

Den architektury je nejrozsáhlejším festivalem o architektuře u nás a ve dnech 30. září až 6. října nabízí stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Jedním z hlavních témat letošního ročníku je připomenutí tvorby ale i odkazu Josipa Plečnika. Festivalový program tak upozorní na tvorbu jeho žáků a následovníků Josefa Fuchse, Ludvíka Hilgerta, Karla Řepy nebo Otto Rothmayera. Důležitým tématem letošního Dne architektury jsou rekonstrukce a obnovy, program nabídne příklady zdárných řešení rekonstrukcí či obnov od nejrůznějšího zaměření a rozsahu. Den architektury vzdá také hold první dámě české poválečné architektury Aleně Šrámkové, která zemřela v březnu letošního roku.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments