Festival Dny Bohuslava Martinů uvede deset koncertů tuzemských i zahraničních skladatelů

Na 27. ročníku festivalu Dny Bohuslava Martinů letos zazní například raná skladba Martinů Half-Time (Poločas), která je inspirovaná sportovním zápasem, i Koncert pro dvoje housle a orchestr. Festival se bude konat od 27. listopadu. Letošní Dny Bohuslava Martinů uvedou deset koncertů tuzemských i zahraničních skladatelů. Součástí festivalu bude tradičně Soutěž Nadace Bohuslava Martinů.

Ivo Kahánek (foto Dušan Martiníček)
Ivo Kahánek (foto Dušan Martiníček)

Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů si klade za cíl pečovat o odkaz významného českého skladatele a rodáka z Poličky. “Dramaturgie tentokrát dává velký prostor symfonické hudbě a symfonickým tělesům,” řekl za Nadaci Bohuslava Martinů hudební dramaturg Ludvík Kašpárek. Posluchači tak uslyší symfonickou tvorbu v podání Moravské filharmonie Olomouc nebo Symfonického orchestru Českého rozhlasu, dodal.

Festival zahájí 21. listopadu Hudba hradní stráže a Policie ČR pod taktovkou dirigenta Václava Blahunka. V prostorách Španělského sálu Pražského Hradu zazní skladba Martinů Half-time a v obnovené premiéře skladba Sidonia od Alexeje Frieda. V sobotu 4. prosince zahraje v Praze olomoucká Moravská filharmonie, na jejímž vystoupení se sóla na violu v Martinů Rhapsody-Concerto zhostí Pavel Nikl.

Koncert konaný 10. prosince bude součástí oslav založení Akademie múzických umění v Praze. V sídle hudební fakulty – v Lichtenštejnském paláci – zahraje Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. V podání Komorní filharmonie Pardubice posluchači uslyší předehru k Mozartově opeře Figarova skladba, sólo klarinetistky Ludmily Peterkové nebo Martinů Serenádu pro komorní orchestr. Hudební festival uzavře koncert členů správní a dozorčí rady Nadace Bohuslava Martinů, a to klavíristy Ivo Kahánka, violoncellisty Michala Kaňky, klarinetisty Jiřího Hlaváče, flétnistky Žofie Šrámkové a varhaníka Michala Novenko.

V programu podle ředitele nadace Jiřího Hlaváče budou zastoupené i koncerty komorní hudby. Hudbu českých rodáků Martinů a Bedřicha Smetany představí Quasi Trio, které je držitelem cen za interpretaci hudby Martinů ze soutěží Nadace BM a z International Sommerakademie. Klavírní kvarteto Josefa Suka zahraje vedle díla patrona souboru, Josefa Suka, také Martinů Klavírní kvartet a Ludus pro klavírní kvarteto od Viktora Kalabise.

Součástí bude tradičně soutěž mladých hudebníků, a to v oborech zpěv a violoncello. Laureáti Soutěže Nadace Bohuslava Martinů se představí na koncertě 28. listopadu v Lichtenštejnském paláci. Dosud poslední klání mladých hudebníků, které se v minulém ročníku týkalo hráčů na dechové nástroje a cembalistů, se kvůli epidemii koronaviru konalo místo podzimu 2020 letos na jaře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments