Festival Košické hudební jaro představuje program 67. ročníku
Košické hudební jaro je v současnosti fórem s možností konfrontace vystoupení domácích a zahraničních sólistů a komorních souborů a přináší i nehudební témata silně rezonující ve společnosti.
Na zahajovacím koncertu festivalu (27. dubna) zazní Symfonie č. 8 Alexandra Moyzese, „otce“ slovenské hudební moderny. Symfonii složil pod vlivem tragických událostí okupace Československa sovětskými vojsky a dal jí příznačný název 21.8.1968. Toto dílo bylo za totality zakázáno až do listopadu 1989. Sólistou večera ve Dvořákově koncertu bude dánský violoncellista, vítěz prestižních soutěží, Jonathan Swensen.
Maki Namekawa nabídne ve svém klavírním recitálu miniatury Györgyho Ligetiho, Chicka Corey a klavírní sonátu Philippa Glasse. Glass ji zkomponoval speciálně pro Maki Namekawu, která jeho díla pravidelně interpretuje a mnohokrát po jeho boku vystoupila.
Atraktivní spojení děl mistrů barokního období – Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho se symfonickým jazzem George Gershwina přinese orchestr Státní filharmonie Košice. Na koncertu Baroko a jazz vystoupí dirigent Milan Turković a fagotista Daniel Hrinda.
Kromě Domu umění se koncerty uskuteční také v synagoze na Zvonárské ulici v Košicích. Zde návštěvníci uslyší koncert smyčcového kvarteta Adelphi a večer hudby a poezie v podání souboru staré hudby Le nuove musiche. Herečka Tatiana Poláková přednese úryvky z Ovidiových Listů královně Didoně.
Sté výročí narození Sergeje Rachmaninova připomene SFK provedením jeho Rapsodie na Paganiniho téma. Toto virtuózní dílo bude interpretovat čínská klavíristka Zee Zee pod taktovkou dirigenta Eugena Tziganeho, který čerpá z rozmanitého kulturního a hudebního zázemí – narodil se v Japonsku, vyrůstal na obou stranách Pacifiku a v současné době působí v Evropě. Své mistrovství předvede zejména v Brucknerově 6. symfonii.
Košické hudební jaro nabídne také houslový recitál Ivana Ženatého za doprovodu slovenského klavíristy Mariána Lapšanského.
Závěrečný koncert festivalu bude výjimečný hned z několika důvodů. SFK představí posluchačům novou harfu a přivítá ji do rodiny hudebních nástrojů Glierovým koncertem v podání italské umělkyně Claudie Lucie Lamanny. Vrcholem festivalu bude provedení Symfonie č. 7 „Leningradská“ Dmitrije Šostakoviče. Symfonie je univerzálním apelem proti veškeré totalitě a agresi.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]