Festival Košické hudební jaro představuje program 67. ročníku

Japonsko, Čína, Venezuela, Velká Británie, Dánsko, Rakousko, Itálie, Česká republika a Slovensko – to je seznam zemí, které budou zastoupeny na 67. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Košické hudební jaro, který je jedním z nejstarších hudebních festivalů na Slovensku. Letos návštěvníky čekají výjimečné zážitky v podobě komorních koncertů smyčcového kvarteta a souboru staré hudby, klavírního a houslového recitálu a čtyř symfonických koncertů domovského orchestru Státní filharmonie Košice. Festival nabídne také zvýhodněné vstupenky formou speciálního předplatného. Košické hudební jaro se uskuteční od 27. dubna do 25. května 2023.
Claudia Lucia Lamanna (zdroj Státní filharmonie Košice)
Claudia Lucia Lamanna (zdroj Státní filharmonie Košice)

Košické hudební jaro je v současnosti fórem s možností konfrontace vystoupení domácích a zahraničních sólistů a komorních souborů a přináší i nehudební témata silně rezonující ve společnosti.

Na zahajovacím koncertu festivalu (27. dubna) zazní Symfonie č. 8 Alexandra Moyzese, „otce“ slovenské hudební moderny. Symfonii složil pod vlivem tragických událostí okupace Československa sovětskými vojsky a dal jí příznačný název 21.8.1968. Toto dílo bylo za totality zakázáno až do listopadu 1989. Sólistou večera ve Dvořákově koncertu bude dánský violoncellista, vítěz prestižních soutěží, Jonathan Swensen.

Maki Namekawa nabídne ve svém klavírním recitálu miniatury Györgyho Ligetiho, Chicka Corey a klavírní sonátu Philippa Glasse. Glass ji zkomponoval speciálně pro Maki Namekawu, která jeho díla pravidelně interpretuje a mnohokrát po jeho boku vystoupila.

Maki Namekawa (foto Andreas H. Bitesnich)
Maki Namekawa (foto Andreas H. Bitesnich)

Atraktivní spojení děl mistrů barokního období – Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho se symfonickým jazzem George Gershwina přinese orchestr Státní filharmonie Košice. Na koncertu Baroko a jazz vystoupí dirigent Milan Turković a fagotista Daniel Hrinda.

Kromě Domu umění se koncerty uskuteční také v synagoze na Zvonárské ulici v Košicích. Zde návštěvníci uslyší koncert smyčcového kvarteta Adelphi a večer hudby a poezie v podání souboru staré hudby Le nuove musiche. Herečka Tatiana Poláková přednese úryvky z Ovidiových Listů královně Didoně.

Sté výročí narození Sergeje Rachmaninova připomene SFK provedením jeho Rapsodie na Paganiniho téma. Toto virtuózní dílo bude interpretovat čínská klavíristka Zee Zee pod taktovkou dirigenta Eugena Tziganeho, který čerpá z rozmanitého kulturního a hudebního zázemí – narodil se v Japonsku, vyrůstal na obou stranách Pacifiku a v současné době působí v Evropě. Své mistrovství předvede zejména v Brucknerově 6. symfonii.

Zee Zee (zdroj Státní filharmonie Košice)
Zee Zee (zdroj Státní filharmonie Košice)

Košické hudební jaro nabídne také houslový recitál Ivana Ženatého za doprovodu slovenského klavíristy Mariána Lapšanského.

Závěrečný koncert festivalu bude výjimečný hned z několika důvodů. SFK představí posluchačům novou harfu a přivítá ji do rodiny hudebních nástrojů Glierovým koncertem v podání italské umělkyně Claudie Lucie Lamanny. Vrcholem festivalu bude provedení Symfonie č. 7 „Leningradská“ Dmitrije Šostakoviče. Symfonie je univerzálním apelem proti veškeré totalitě a agresi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1.5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments