Festival Košické hudební jaro vstoupil do třetího týdne

V třetím týdnu festivalu Košické hudební jaro se uskuteční tři koncerty – komorní koncert Hudba útěchy, symfonický koncert Na tónech harfy se sólistou Xavierem de Maistrem a Státní filharmonií Košice pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindry a doprovodná akce 100 let Pěveckého sboru slovenských učitelů.
Xavier de Maistre (zdroj Xavier de Maistre)
Xavier de Maistre (zdroj Xavier de Maistre)

Neobvyklý projekt s podtitulem Hudba útěchy představí cembalistka Barbara Maria Willi a Vilém Veverka. Tematický název koncertu odráží to, co by měly skladby návštěvníkovi poskytnout – vnitřní zklidnění, pohlazení po duši a duchovní zážitek prostřednictvím barokních skladeb, ale také současného díla Petera Grahama. Komorní koncert Hudba útěchy se uskuteční v úterý 10. května 2022 v 19:00 hodin v synagoze ve Zvonařské ulici.

Pěvecký sbor slovenských učitelů oslaví v rámci Košického hudebního jara sté výročí svého založení. Po jubilejním koncertu v Bratislavě se přesunou do Košic, kde společně s komorním orchestrem Cappella Istropolitana nabídnou průřez zahraniční a slovenskou hudbou. Mužský sbor vede sbormistr a dirigent Štefan Sedlický a jeho členové jsou z velké části skutečně spjati se školstvím. Cappella Istropolitana je komorní orchestr hlavního města Bratislavy a pod uměleckým vedením Róberta Marečka se věnuje koncertní a nahrávací činnosti. Doprovodná akce 100 let Pěveckého sboru slovenských učitelů se uskuteční v neděli 15. května 2022 od 18:00 hodin.

Zvláštností letošního Košického hudebního jara je, že šéfdirigent Robert Jindra povede až dva koncerty festivalu. Robert Jindra to považuje za velkou poctu, Košické hudební jaro považuje za největší událost klasické hudby v regionu.

Návštěvníci se pravděpodobně poprvé setkají s Koncertem pro harfu a orchestr Alexandra Mosolova. Přivezete do Košic opět vzácné dílo?
Obvykle jsem původcem dramaturgických bonbónků já, ale tentokrát je to naopak, dílo si vybral interpret. Tato skladba je pro mě velkou neznámou, setkám se s ní poprvé a velmi se těším na její studium, protože budu hledat správný klíč k její interpretaci. Volbu sólisty plně respektuji, protože je ve své kategorii naprostou špičkou. Xavier de Maistre je jedním z nejslavnějších harfistů a pro Košice to bude velká událost. Zároveň se těším na tento královský nástroj v kombinaci se zvukem orchestru. Naše publikum se opět seznámí s něčím, co běžně neuslyší.

Do programu jste zařadili také slovenskou skladbu, a to předehru Jánošíkovi chlapci od Alexandra Moyzese.
Samozřejmě nesmíme zapomenout na slovenské skladatele. Moyzesova hudba je mi velmi blízká, protože je velmi působivá a efektní. Nejsou v ní žádné disonance, nepůsobí na posluchače provokativně. Je založena na folklóru a já slovenský folklór naprosto zbožňuji.

Jak se Beethovenova 7. symfonie dostala do této dvojice skladeb?
Dlouho jsem přemýšlel, kterou symfonii k Moyzesovi a Mosolovovi přiřadit. Nakonec jsem si uvědomil, že jsem Beethovena v Košicích ještě nikdy neuvedl. Volba padla na jeho „Sedmou“ a já jsem velmi rád, protože hudba na mě působí pozitivně, je velmi jasná. Máme za sebou dva těžké pandemické roky, a tak jsem si řekl, že by to mohl být okamžik, kdy opustíme všechny negativní věci v našich myšlenkách. Žijeme v neustálém stresu, tak udělejme něco, aby návštěvníci alespoň na chvíli zapomněli. Hudba je věčná, potěšme s ní své duše a srdce.

Symfonický koncert Na notách harfy se uskuteční ve čtvrtek 12. května 2022 v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments