Festival Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční v druhé polovině srpna

V druhé polovině srpna se uskuteční šestý ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice. Podle pořadatelů chce zprostředkovávat současnému člověku dědictví barokní doby. Letos se bude věnovat hudbě přelomu renesance a baroka. Mimořádnou událostí bude provedení dramatického scénického díla Il Ballo delle Ingrate Claudia Monteverdiho v historickém zámeckém divadle z konce 18. století.

Program festivalu Litomyšlské dny barokní tradice (zdroj Litomyšlské dny barokní tradice)
Program festivalu Litomyšlské dny barokní tradice (zdroj Litomyšlské dny barokní tradice)

“Je to dílo raného baroka. Je to hravá barokní opera, kde se ale také tančí. Není to prostě úplně klasická opera,” uvedl manažer festivalu Vít Večeře.

V zámeckém divadle se hraje jen výjimečně. Výhodou je, že pro Monteverdiho dílo je možné použít divadelní antické kulisy, protože námět vychází ze starověké mytologie. Naposledy bylo v Česku uvedeno před několika lety na Křivoklátě. V Litomyšli vystoupí pěvečtí sólisté a hudebníci s uměleckým vedoucím Tomášem Hálou a soubor Hartig Ensemble – Tance a balety tří staletí. Zámecké divadlo pojme jen sedmdesát diváků, polovina vstupenek je už vyprodaná.

Festival zahájí 15. srpna slavnostní bohoslužba v kostele Nalezení svatého Kříže, kde zazní skladba Missa Quinis Vocibus od Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Po jejím skončení se uskuteční procesí městem a barokní pobožnost u mariánského sloupu na náměstí. Další koncert s názvem Musica seducente se uskuteční 17. srpna v proboštském kostele Povýšení svatého Kříže, kde vystoupí slovenský soubor Ensemble Thesaurus Musicum se skladbami Thomase Campiona či Jean-Baptisty Besarda. Na závěr přehlídky pořadatelé naplánovali na 22. srpna v piaristickém kostele Nalezení svatého Kříže mši ve staré formě římského ritu, která za tónů skladby Messa a Quattro Voci da Cappella Claudia Monteverdiho připomene, jak bohoslužba vypadala v době baroka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments