Festival Malá inventura představí současné nezávislé divadlo ve všech podobách
![Ester Trčková – Entropie (foto Vojta Brtnický)](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/Ester-Trckova-–-Entropie-foto-Vojta-Brtnicky.jpg)
Divadlo se v některých inscenacích prolíná se zcela nečekanými událostmi a prožitky, například s lekcí jógy, procházkou poslepu, taneční rave party nebo i věštěním z karet. Divadelní program doplní diskuse, sympozium ART-IN-RES, networkingová setkání, herny pro děti, hudební performance i akce pro divadelní profesionály a profesionálky. Ti si zde mohou vybírat inscenace a uvést je poté v regionech nebo v zahraničí. Celkově Malá inventura během devíti dní nabídne přes 60 programových bodů a nejrůznějších akcí. Letošním hlavním festivalovým mottem se stalo „podezření“ – podezření, že v současném divadle jde o více než pasivní sledování a přijímání. Malou inventuru pořádá Nová síť, servisní organizace, která podporuje živé umění a otevřenou kulturu. Vstupenky jsou k dostání v předprodejích jednotlivých míst konání. Více informací a kompletní program na webu festivalu.
„Naším základním kritériem pro výběr inscenace je v prvé řadě unikátnost a neotřelost jejího divadelního zpracování, určující není téma či zaměření. Přesto nebo právě proto se letos do programu dostala řada projektů zkoumajících aktuální společenské otázky – aktivismus, postavení žen a feminismus, život v Palestině, situaci na Slovensku, zapojení mladých, životní prostředí či queer scénu,” říká na úvod umělecký ředitel festivalu Petr Pola. S tím také souvisí volba letošního podtitulu – festival podezřelého divadla. „Podezřelost chápeme jako pozornost a ochotu k vnímání i méně zřetelných indicií, jako odvahu připustit si vlastní předsudek a dokázat změnit postoj, jako schopnost přepnout se do jiné perspektivy, naladit se na ni a mít oči na stopkách,“ vysvětluje dramaturgyně Karolina Plicková.
![Headbanger (foto archiv festivalu)](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/Headbanger-foto-archiv-festivalu.jpg)
V programu se letos představí tyto soubory a tvůrci či tvůrkyně: A studio Rubín (Endemité: příběhy mizení), Berta Doubková a kol. (Vyrobím díru, abych z ní mohla čouhat), Cirk La Putyka (Hey, Earth!), Divadlo NIE (JEDEN A JEDEN A JEDEN), Divadlo Polárka / OSTRUŽINA(Kiosek), Ester Trčková (Entropie), Eva Priečková a Zuzana Žabková (weak women), IPUP (Prázdná místa), Jan Mocek (Wandervogel), Jeries AbuJaber (Kéž bych na tebe po posledním tanci zapomněl), Lucie Hrochová & Divadlo 3+KK (Lekce s Jane), Lachende Bestien (VOJCEK_jednorozměrný člověk), Mara Ingea (Objectravelling), Musaši Entertainment Company (Esej o světle), PiNKBUS platform (PiNKBUS slovenský a žiadny iný), POCKETART kolektiv (Fairy Tales), Pomezí (Krásný nový den), Temporary Collective a Connor Schumacher (Last Dance + ARK Rave Session), TMEL (Pelech), tYhle (Na kraji krajina), Ufftenživot (Wonderland), Vendula Tomšů (Potkat lišku), Vzlet / Eliška Říhová (Kytice, My Homeland), Vzlet a Zapětdvanáct (První rána kapitána) a Wariot Ideal (Kámen nůžky papír).
„Doprovodný program inspiruje k průzkumu nových scénických krajin, práci i odpočinku. Festival je platformou pro sdílení zkušeností, navazování nových spoluprací a reflexi aktuální praxe. Prezentace a tematická setkání přinášejí prostor pro hlubší porozumění současnému divadlu, tanci i dalším performativním žánrům,“ láká Karolina Plicková.
![Divadlo NIE – Jeden a jeden a jeden (foto Vojtěch Brtnický)](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/Divadlo-NIE-–-Jeden-a-jeden-a-jeden-foto-Vojtech-Brtnicky.jpg)
Doprovodný program tak letos nabídne například hudební performance Headbanger inspirovanou fenoménem headbangingu, ikonickou taneční figurou, performativní přednášku ALEX, při které odprezentuje Adam Dragun svůj nový stejnojmenný dokumentární projekt, dramaturgická setkání a diskuse, Guided Tour s možností nahlédnout do zákoutí festivalových scén, herny pro děti od 1,5 do 5 let v ateliéru Korza Veletržního paláce, přednáškuMáscara Pedra Gramegny Ardilese o osobní posedlosti maskami, burzu projektů a networkingové setkání umělců, umělkyň a kulturních promotérů a promotérek z Česka i zahraničí nazvanou Sbal ho*ji*to!, sympozium ART-IN-RES, festivalový večírek, diskusi o směřování současného českého a slovenského tance nazvanou Tanec na hraně: Vyzvat moc pohybem, věštecký koutek scénografa, výtvarníka, hudebníka a performer Jakuba Šulíka nebo Y: ROAAARRRRR, komponovaný večer spojující performance, experimentální divadlo, vizuální umění, nová média, kritické teorie, zvuk a koncert.
Malá inventura je mezinárodní festival nového divadla, který už více než 20 let prezentuje a podporuje výrazné projekty české nezávislé a experimentální scény. Každoročně propojuje umělkyně, umělce, odbornice, odborníky i širokou veřejnost a vytváří prostor pro sdílení, reflexi a vzájemnou inspiraci. Malá inventura 2025 se koná ve dnech20. – 28. února 2025 (termín je stejný každý rok) v Praze na osmnácti scénách: A Studio Rubín, Alfred ve dvoře, Ankali, ARCHA+, Divadlo X10, Eliadova knihovna Divadla Na zábradlí, Jatka78, Klub Letka, Knihkupectví Franze Kafky, MeetFactory, NGP – Veletržní palác, Palác Akropolis, Studio ALTA, Studio Hrdinů, Tvůrčí dům Elišky Peškové, Venuše ve Švehlovce, Vzlet, Za Poříčskou bránou. Od června do listopadu se další pokračování přehlídky koná v Kuksu, Jičíně, Karlových Varech, Rožnově pod Radhoštěm a celoročně na dalších místech v ČR a zahraničí v podobě Ozvěn festivalu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]