Festival MusicOlomouc 2021 vyvrcholí koncertem s Moravskou filharmonií Olomouc

Letošní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2021 „WOMEN“ vyvrcholí čtvrtečním symfonickým koncertem s Moravskou filharmonií Olomouc. Jako sólisté se představí Miroslav Beinhauer a Pavel Zlámal, filharmonii tentokrát povede Peter Vrábel.
Miroslav Beinhauer (zdroj MusicOlomouc)
Miroslav Beinhauer (zdroj MusicOlomouc)

Závěrečný koncert festivalu MusicOlomouc 2021 WOMAN se uskuteční ve čtvrtek 4. listopadu 2021 v 19:00 hodin v sále Reduta Moravské filharmonie Olomouc. V české premiéře zazní čtyři kompozice baltských skladatelek Santy Ratniece (Lotyšsko), Mirjam Tally (Estonsko) a Justė Janulytė (Litva). První dvě jmenované se osobně koncertu zúčastní. Koncert s podtitulem Vodní inspirace v hudbě je součástí cyklu M – mimořádných koncertů Moravské filharmonie.

Večer otevře Koncert pro klavír a orchestr skladatelky Santy Ratniece. Rozsáhlá, výpravná skladba dle programu „posluchače zavede vysoko do Himálajského pohoří, na úpatí velehory Kailás. Tibetské jméno této posvátné hory zní Gang Rinpočhe neboli ‚ledový klenot‘. Skladba vrcholí zlatavým světlem, jímž severní stěna Kailásu září během soumraku a nevysvětlitelně také občas i v noci.“ Klavírního partu se ujme Miroslav Beinhauer. Od S. Ratniece zazní také komorní symfonie Shant Nadi (Slow River) ”Staré říční koryto, které po vydatném dešti nebo povodni opět zaplňuje voda.”

Ve skladbě Justė Janulytė The Colour of Water, která se snaží poeticky reflektovat zdánlivé zabarvení vody, které ve skutečnosti neexistuje, vystoupí jako sólista saxofonista Pavel Zlámal. Posluchače zajisté zaujme pozice smyčcových nástrojů, které mají být rozestaveny tak, aby jejich zvuk vytvářel pohyblivý vír, který sjednocuje kolísající extrémy sólového partu, zatímco sólista je obklopen vzdouvajícími se vlnami a nořen hlouběji a hlouběji, až ustane dech a napětí protikladů je uvolněno.

Skladatelka Mirjam Tally se olomouckému publiku představí skladbou Turbulence. „Boční vítr, třepotání, vánek. Zvuk trajektu připlouvajícího ke břehu, nebo letadla třesoucího se uprostřed bouře. Symfonický orchestr s elektrickou kytarou obohacuje díky současným technologiím klasickou zvukovou paletu…Výsledkem je zvučící džungle přibližující krásu vrzání a lomození uvnitř soustrojí; zvuky tak běžné pro naše prostředí, a tak často chápané jako nepříjemné, a přesto natolik skvostné.“

“Kromě toho, že všechny skladatelky pochází z Pobaltí a patří ke stejné skladatelské generaci (narozeny mezi 1976 a 1982), spojuje dramaturgii závěrečného koncertu i skutečnost, že všechny skladby jsou nějakým způsobem inspirovány živlem vody – ať už řekou či jezery (skladby Santy Ratniece), reflexí vodní hladiny (Justė Janulytė), nebo cestou lodním trajektem (Mirjam Tally)”, uvedl ředitel a dramaturg festivalu Marek Keprt.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments