Festival MusicOlomouc těsně před startem

Téměř čtyřicet soudobých kompozic české i světové hudební tvorby, z toho pět ve světové premiéře, zazní na letošním ročníku hudební přehlídky MusicOlomouc. Mezinárodní festival se uskuteční 2. až 15. října v Uměleckém centru Univerzity Palackého a nabídne návštěvníkům sedm koncertů a dva workshopy. Návštěvníci se mohou těšit i na raritní nástroj, Airmachine 2, který vytvořil český skladatel a dirigent Ondřej Adámek.

Ondřej Adámek (zdroj MusicOlomouc)

Společným jmenovatelem většiny letošních festivalových akcí jsou podle organizátorů zajímavé nástrojové kombinace. „Přehlídku zahájí dvojice klavíristů Miki Skuta a Marek Keprt, kteří v české premiéře představí kompletní klavírní dílo francouzského spektralisty Tristana Muraila. Téhož večera vystoupí i Aleph Gitarrenquartett, interpretující současnou českou a zahraniční tvorbu pro klasickou kytaru,” uvedla produkční přehlídky Aneta Vondráčková.

Druhý den přehlídky se představí Auditivvokal Dresden pod vedením dirigenta Olafa Katzera. Na programu je také koncert olomouckého ansámblu Lichtzwang, který měl premiéru loni na MusicOlomouc. „Mimořádný interpretační zážitek pak slibuje předposlední koncert v podání jednoho z nejaktivnějších a nejvíce inovativních ansámblů nové hudby PHACE ensemble. Zazní skladby pro klarinet a basklarinet, housle, violoncello a klavír,” doplnila produkční.

Nejrozsáhlejší akcí a očekávaným vrcholem festivalu bude podle pořadatelů závěrečný koncert, na kterém se v české premiéře představí Adámkův nástroj Airmachine 2. „Jedná se o automatizovaný vzduchový systém rytmicky pracující se zvukem nejrůznějších připojených dechových nástrojů, nafukovacích předmětů, vysavačů, hadic a trubek. Kromě zvukového má i výrazný vizuální efekt,” uvedl ředitel a dramaturg festivalu Marek Keprt z katedry muzikologie filozofické fakulty. Doplnil, že pod Adámkovou taktovkou zazní české premiéry dvou kompozic Ondřeje Adámka.

Přehlídku MusicOlomouc pořádá Univerzita Palackého ve spolupráci se spolkem MusicOlomouc. Všechny koncerty se uskuteční v Uměleckém centru Univerzity Palackého, většina z nich zazní v Kapli Božího Těla, některé v Atriu či Divadle K3. Více informací najdou zájemci na stránkách festivalu MusicOlomouc.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář