Festival Prague Summer Nights

Produkční společnost Classical Movements se vrací s hudebním festivalem mladých umělců Prague Summer Nights do Prahy. Spolu s novým mezinárodním obsazením mladých operních hvězd se obměnila také řada lektorů, proběhne několik komorních a orchestrálních koncertů, představí se nová produkce Pucciniho Gianni Schicchi a vrcholem festivalu budou čtyři představení Mozartovy opery Don Giovanni v režii legendárního amerického barytonisty Sherrilla Milnese.

Sherrill Milnes (zdroj Classical Movements)
Sherrill Milnes (zdroj Classical Movements)

Na scénu Stavovského divadla se Milnes po roce vrací v roli režiséra s inscenací Mozartova Dona Giovanniho v premiéře již 7. července 2016. V rámci studentského operního festivalu Prague Summer Nights nastudoval produkci s mladými začínajícími pěvci z mnoha zemí světa, jakými jsou například Jižní Korea, Portugalsko, Austrálie, Mexiko nebo Thajsko.

Sherrill Milnes, držitel tří cen Grammy a nejvíce nahrávaný americký zpěvák své doby, v Mozartově „pražské“ opeře sám před lety exceloval na scéně newyorské Metropolitní opery. S režií pražské inscenace ve slavné dekoraci Josefa Svobody z roku 1969 mu pomáhá jeho žena Maria Zouves. „Po úspěchu loňského ročníku je pro mě obrovskou ctí vrátit se do Prahy v roli režiséra a lektora. Opět se těším na práci s těmito brilantními mladými umělci, možnost pomoci jim rozvíjet se a poskytnout jim vzácnou příležitost v podobě účinkování na čtyřech představeních Dona Giovanniho,“ komentuje svůj návrat Milnes a dodává: „V dnešní době si publikum žádá plnokrevné drama. Nejde už jen o perfektní hlasovou techniku, ale také herectví hraje svou roli. V tomto se s mou ženou skvěle doplňujeme, ona je talent na pohyb a má schopnost vyjádřit vnitřní psychologii postav. Tento celek se pak jako tandem snažíme studentům společně předat.“

Festival Prague Summer Nights se v Praze představí od 25. června do 9. července. Koná se pod záštitou produkční společnosti Classical Movements, která již pracovala ve více než sto čtyřiceti pěti zemích na šesti kontinentech. Ředitelka této organizace Neeta Helms k festivalu dodává: „Náš loňský inaugurační ročník Prague Summer Nights byl velkým úspěchem! Měli jsme skvělé recenze a talentované účastníky, což jen podpořilo naše rozhodnutí se do Prahy vrátit. V letošním roce jsme rozšířili naše náborové úsilí a výsledkem je devadesát hudebníků z těch nejlepších světových konzervatoří. Rovněž jsme rozšířili program, jenž nově zahrnuje Pucciniho Gianni Schicchi, tři orchestrální koncerty, komorní hudební představení a samozřejmě čtyři představení inscenace Don Giovanni v Mozartově slavném Stavovském divadle.“

Hlavní role svůdníka Dona Giovanniho se letos ujmou dva zkušení pěvci – Javier Arrey, finalista soutěže Cardiff Singer of the World v roce 2009, jenž letos na podzim chystá svůj debut ve Vídeňské státní opeře. Jeho alternantem bude portugalský rodák Tiago Matos, absolvent Atelier Lyrique Pařížské národní opery, kde rovněž debutoval v Rigolettovi nebo Lazebníku sevillském. V roli Donny Anny se vystřídají Američanka Kaitlyn Johnson, která zažila svůj mezinárodní debut jako Yvette v Pucciniho La rondine v italské Cortoně a jihokorejská sopranistka Yuji Bae, která je v Soulu považována za vycházející hvězdu a vystupovala mimo jiné na gala koncertu v italském Pesaru.

V pozici lektora se vrací Walter Seyfarth, přední člen a zakladatel Dechového kvinteta Berlínské filharmonie. „Je mi potěšením, že se mohu vrátit do Prahy a spolupracovat na tomto festivalu. Berlínská filharmonie je velká součást mé kariéry, ale velkou část svého života také věnuji vzdělávání. Již třicet let jsem učitelem v Orchestrální akademii v Berlíně a práce s výjimečnými mladými studenty a moci dát jim představu o tom, co kariéra s profesionálním orchestrem obnáší je pro mě neskutečně obohacující. Rovněž se těším na sólové vystoupení v Obecním domě, kde zahraji Mozartův slavný klarinetový koncert A dur, jednu z nejznámějších skladeb složených pro klarinet,“ komentuje svůj návrat na festival Walter Seyfarth.

Nově se letos na festivalu představí v roli lektora také Josef Špaček, koncertní mistr České filharmonie. „Nabídku jsem přijal po krátkém rozhovoru s Johnem Nardolillo, který mě velmi rychle přesvědčil o kvalitě festivalu. Na tuto zkušenost se velmi těším, bude skvělé vést nadějné studenty z celého světa. Mou hlavní náplní bude nejen učit jednotlivé muzikanty, ale také povedu coachingy komorní hudby a masterclass pro houslisty,“ říká Josef Špaček a doplňuje: „Již jsem na mnoha festivalech učil, tento je nicméně jiný v tom, že na české poměry je velmi mezinárodní a co se týká celkového hudebního spektra, velmi různorodý.“

Josef Špaček (zdroj Classical Movements)
Josef Špaček (zdroj Classical Movements)

Mimo čtyři představní Dona Giovanniho budou další perličkou festivalu dvě relativně málo uváděné opery a to v rámci jednoho večera – Pucciniho Gianni Schicchi a Sestra Angelica v Kostele sv. Šimona a Judy. Tyto díla, která měla premiéru v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 1918, patří k Pucciniho slavnému triptychu.

Více informací o programu festivalu najdete na stránkách Opery Plus zde.