Festival Procházky uměním zahájil VI. ročník

8. února 2018 zahájilo Velké violové gala šestý ročník festivalu Procházky uměním. Osm českých virtuózních violistů, včetně zakladatelky a ředitelky festivalu Jitky Hosprové, nadchlo do posledního místa zaplněnou barokní kapli Italského kulturního institutu. Místo, které příznivce a návštěvníky festivalu hostilo poprvé, propojilo Italia Arte fest / Arts and Music Akademii pořádající Violin Masterclass Czech Republic s festivalem Procházky uměním a společně uctili historický přínos italské kultury jak pro českou architekturu, tak hlavně pro interpretační umění. Návštěvníky koncertu uvítali osobně ředitel Italského kulturního institutu Giovanni Sciola a zakladatelka festivalu Jitka Hosprová.

Zahajovací koncert VI. ročníku festivalu Procházky uměním – Praha 8. února 2018 (zdroj OK Produktion)

Nevšední dramaturgie, kterou si mohli návštěvníci vyslechnout, byla ojedinělým a nezapomenutelným zážitkem. Koncert úspěšně zahájilo kvarteto čtyř violistů Zbyněk Paďourek, Vladimír Kroupa, Petr Holman a Jiří Kabát půvabnou Sinfonií italského skladatele Tomasa Albinoniho. Lahodný zvuk čtyř viol vystřídala Sonáta č. 6 Jean-Marie Leclaira pro dvě violy skvostně provedená Vladimírem Bukačem a Jitkou Hosprovou, která poté interpretovala dech beroucí Lament Franka Bridge pro dvě violy s Pavlem Ciprysem. Z typicky tklivé violové hudby posluchače probudila hudba Antona Vranického a jeho půvabný Kvintet pro pět viol vyvolal spontánní reakce a nadšení publika v závěru první části této neobvyklé festivalové procházky.

Druhá část večera představila další osobnost české vilové scény. V kvartetu Georga Philippa Telemanna se vedle Vladimíra Bukače, Jiřího Kabáta a Vladimíra Kroupy uvedl Karel Untermüller. Provedení kvartetu v podání skvělých interpretů s bohatou komorní zkušeností bylo skutečnou poctou barokní hudbě a vkusné interpretaci.

Jiný rozměr interpretace přineslo Duo Alessandra Rolly. V podání Jitky Hosprové a Jiřího Kabáta bylo jasné, že viola již dávno nebyla jen komorním nástrojem. Brilantní duo zvedlo posluchače ze židlí, do kterých je následně na chvíli usadily čtyři tance Bély Bartóka, kde mohli posluchači ocenit krásu a ušlechtilost tónu Karla Untermüllera, kterého opět na podium přizvala hostitelka Jitka Hosprová.

Závěr programu přinesl dlouho očekávaný zážitek osmi virtuózních viol. Skladba, kterou pro své kolegy zajistil Jiří Kabát, nejmladší účastník večera, jenž se přesvědčivě zhostil vedoucího hlasu, byla skutečným vrcholem. Suita Gordona Jakoba je skvělou kompozicí rozdělující skupinu osmi viol na dvě čtveřice navzájem komunikující. Poskytla posluchačům nevšední zážitek z violové barvy a ojedinělé tematické plasticity. Absolutní a originální zážitek violového umění byl dokonán přídavky pro toto originální seskupení, které pro své kolegy upravili Petr Holman a Jiří Kabát. Vedoucí hlas věnovali své hostitelce, která byla přesvědčivou partnerkou svých hostů a celý večer byl předáním radosti z hudby komponované pro tento krásný nástroj.

Festival Procházky uměním vkročil úspěšně do šestého ročníku a návštěvníci se mohou těšit na skvělý rok, který kromě ojedinělých dramaturgií bude také pomáhat. Letošní ročník otevírá sbírku na opravu chátrající památky na severním Plzeňsku. Kostel Luková, díky svému neutěšenému stavu, přitáhl pozornost mnoha osobností, kterým není osud této památky lhostejný. Festival se rozhodl otevřít transparentní účet, který podpoří letní festivalovou sbírku a pomůže tak získat finanční prostředky na opravu.

Další procházka uměním povede 27. března opět do Musea Kampa, tentokrát budou exkluzivními hosty Jitky Hosprové kytarista Lubomír Brabec a akordeonista Ladislav Horák v programu Smutné království aneb Hudba lidu.

www.prochazkyumenim.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]