Festival současné hudby Ostravské dny uvede operu inspirovanou Trumpem

Festival současné hudby Ostravské dny, který se na několika místech Ostravy uskuteční od 24. srpna do 2. září, nabídne letos v programu například operu Playing Trump rakouského skladatele Bernharda Langa inspirovanou bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Festival, na němž se rozezní i šestitónové historické harmonium z 30. let minulého století, se koná každé dva roky.
Bernhard Lang (foto Harald Hoffmann)
Bernhard Lang (foto Harald Hoffmann)

“Do letní Ostravy se sjede na dvě stě hudebníků z celého světa. Centrum Ostravy ožije díky festivalu na deseti místech vzdálených od sebe několik minut chůze, včetně nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce a městské galerie současného umění PLATO. Součástí festivalu budou také skladby tří desítek mladých skladatelů a skladatelek – rezidentů souběžného Institutu Ostravských dnů,” řekla dnes za pořadatele Kristýna Konczyna.

Hlavním sálem festivalu podle ní bude zastřešené náměstí Trojhalí Karolina. “V unikátním postindustriálním prostoru se uskuteční pět velkých koncertů,” uvedla. Další koncerty budou například v kostele svatého Václava.

Festival představuje i soudobé opery – letos to bude monodrama Playing Trump z dílny rakouského skladatele Bernharda Langa. Inspirací pro toto panoptikální dílo bylo svérázné působení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a dezinformační tendence, které provázely nejen jeho předvolební kampaň.

Opera je po hudební stránce koláží avantgardy, jazzu, popu, minimalismu i elektronické hudby. Patří do Langovy série takzvaných laciných oper, které se vyznačují tím, že používají velmi malý instrumentální soubor, ale zato využívají všech technických a elektroakustických možností – samplových technologií, zesilovačů a syntezátorů. V jediné zpívané roli se představí francouzská sopranistka Donatienne Michel-Dansacová. Režie a scénického designu se ujali Jiří Nekvasil a David Bazika. Česká premiéra se uskuteční 1. září v Divadle Antonína Dvořáka.

Po dvou letech se do Ostravy vrátí i historické harmonium, které je exponátem Národního muzea. Usedne za něj klavírista Miroslav Beinhauer. Zahraje na něj ve světové premiéře skladby autorů, kteří je složily přímo pro toto harmonium.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments