Festival současného umění Ars Nova v letošním jubilejním ročníku nabídne osm premiér

Listopad se ve Státní filharmonii Košice nese ve znamení spolupráce. I to je rozměr festivalu současného umění Ars Nova. Spojením různých kulturních subjektů rozšiřuje povědomí o soudobé hudbě.
Spectrum Quartett (foto Jan Zeman)
Spectrum Quartett (foto Jan Zeman)

Dramaturgie koncertů Festivalu současného umění Ars Nova upřednostňuje díla žijících autorů a skladatelů spjatých s regionem východního Slovenska. Díky koncertům se mohou zviditelnit a prosadit na poli koncertního umění i mladí slovenští umělci. Dvacátý ročník festivalu nabídne osm premiér – šest světových a dvě slovenské, z toho až čtyři díla pro orchestr. Série koncertů představí především mladou a střední generaci skladatelů. Návštěvníci se mohou seznámit s inovativními a experimentálními přístupy na koncertech v Tabačce, Kunsthalle a Timonově konzervatoři.

Při realizaci prvního koncertu spojila Státní filharmonie Košice síly s Tabačkou Kulturfabrik. Na komorním koncertě se představí profesionální smyčcové kvarteto Spectrum Quartett, které se věnuje klasické i soudobé hudbě. Široký záběr jeho členů čerpá také z jazyka lidové hudby, jazzu a improvizace, což je slyšet v energickém podání a originálním zvuku kvarteta. V Tabačce Kulturfabrik uvede soubor svůj projekt Cubus. Čtyři skladatelé, čtyři interpreti – osm individualit, osm bodů spojených v silný objekt. Cubus je touhou obnovit staré spojení, přátelství, naplnit formu obsahem. Návštěvníci se mohou těšit na čtyři skladby pro smyčcové kvarteto od skladatelů, které spojuje podobný rok narození. Vladislav Šarišský, Michal Paľko, Lucia Chuťková a Peter Duchnický přinášejí unikátní skladby s vlastními hodnotami, příběhy a jedinečným jazykem. Dvě skladby jsou věnovány památce generačních a uměleckých vrstevnic – Monice Potokárové a Márii Rumanové. Koncert se uskuteční 6. listopadu 2023 v 19:00 hodin v Tabačce Kulturfabrik. Vstupné je dobrovolné.

Symfonický koncert s příznačným názvem Nová hudba v Kunsthalle přinese čtyři premiéry. Ve skladbě Inter – Intra No. 2 pro smyčcový orchestr Petera Dana Ferenčíka bude možné vnímat, jak hráči mezi sebou v prostoru interagují a odpovídají si předáváním hudebních motivů. Musik für Egon Schiele pro sólové housle a redukovaný orchestr napsal skladatel Peter Javorka ke 100. výročí úmrtí výtvarníka Egona Schieleho. Skladba je jednovětá a obsahuje dva kontrastní principy. Množství a komplexnost řízených hudebních postupů ve skladbě A Weathered Line. Glittering od Mateje Slobody je redukována na nezbytné minimum. Bude možné se ponořit do neustále se měnícího objektu a vnímat mikromelodie a změny barev. Proti.stav Petera Machajdíka se snaží vytvořit jemný svět emocionálních textur. Kompozice se dotýká úvah o současném stavu životního prostředí a ochraně biodiverzity. Orchestr ŠFK povede Balázs Horváth, sólisty večera budou houslista Martin Pavlík a akordeonista Peter Katina. Koncert je součástí festivalu Nová slovenská hudba, který pořádá Spolek slovenských skladatelů. Koncert se uskuteční 9. listopadu 2023 od 19:00 hodin v Kunsthalle díky spolupráci s K 13 – Košická kulturní centra. Počet vstupenek je omezen. Vstupenky jsou v prodeji na pokladně Domu umění a na webu filharmonie.

Poslední koncert festivalu Ars Nova bude patřit nejmladší generaci interpretů a skladatelů. Koncert nabídne čtyři premiéry skladatelů Samuela Čamáka a Jaroslava Tuleje. Vystoupí na něm sólisté z řad studentů a pedagogů Konzervatoře na Timonově ulici v Košicích a smyčcové kvarteto Rumi quartet z Bratislavy. Koncert se ve spolupráci s Hudební společností Hemerkových uskuteční 13. listopadu 2023 v 17:00 hodin na Timonově konzervatoři. Vstup na koncert je zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments