Festival soudobé hudby Contempuls uvede premiéru díla podle Kafkovy povídky

Českou premiéru scénického zhudebnění povídky Franze Kafky a několik světových premiér uvede festival soudobé hudby Contempuls v Praze. Jubilejní desátý ročník festivalu se bude konat během dvou večerů: 24. listopadu a 1. prosince 2019. V multifunkčním sále DOX+ Centra současného umění DOX zazní dohromady čtyři koncerty a konat se bude také debata se skladatelem Martinem Smolkou a libretistou Jiřím Adámkem.
Festival Contemplus 2018, Yarn/Wire (zdroj festival Contemplus, foto Karel Šuster)

Na festivalu Contempuls mohou lidé třeba zhlédnout a vyslechnout scénicko-koncertní dílo Před zákonem skladatele Martina Smolky podle stejnojmenné Kafkovy povídky. Smolka ve spolupráci s německým souborem ascolta vytvořil představení, při kterém sami hudebníci kromě hry na klasické nástroje také rozeznívají různé předměty rozmístěné na pódiu, mluví a zpívají.

Zazní i tři světové premiéry. Jednou z nich je skladba IOI pro Trio Catch od skladatele Jakuba Rataje, jehož práce přesahuje i do performancí inspirovaných lidským tělem – pohybem, dechem, pulzem a gesty. Při další z premiér představí japonská klavíristka Satoko Inoueová kompozici For Piano, Part K z volného cyklu klavírních děl českého skladatele Luboše Mrkvičky. Ten letos v lednu získal cenu Trochu nižší C4 pro nejlepší soudobou českou skladbu vážné hudby za dílo For Large Ensemble, Part D. Třetí světovou premiérou bude suita ze skladby The Four Seasons, kterou pro norské trio Poing napsal dánský skladatel Bent Sørensen.

Stejně jako v minulých letech návštěvníci uslyší také již klasická díla soudobé vážné hudby. Zazní Sight Rhytmics japonského skladatele Jóa Kondóa, poslední dílo pro sólový klavír Mortona Feldmana Palais de Mari nebo Trio od Georgese Aperghise.

Festival Contempuls založilo v roce 2008 Hudební informační středisko (HIS). Za cíl si klade přinášet tuzemskému publiku kontakt s aktuální soudobou světovou hudbou. Od roku 2017 se festival po dohodě s HIS osamostatnil a je nově provozován spolkem Contempuls. Ze světoznámých souborů měli v minulosti posluchači možnost na akci slyšet například Klangforum Wien, Arditti Quartet či musikFabrik.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat