Festival Struny podzimu představuje program jubilejního 25. ročníku

Jubilejní 25. ročník multižánrového festivalu Struny podzimu zahájí skladatelka, zpěvačka a houslistka Caroline Shawová. Závěrečný koncert propojí festival se 100. výročím narození Ástora Piazzolly. Houslista Gidon Kremer a soubor Krematica Baltica zahrají po 25 letech program věnovaný Piazzollovi, který v roce 1996 předznamenal vznik festivalu.
Ástor Piazzolla (foto Pupeto Mastropasqua)
Ástor Piazzolla (foto Pupeto Mastropasqua)

Připomněl vznik festivalu před čtvrtstoletím na Pražském hradě a jeho následné vypovězení z těchto míst v důsledku změny obsazení křesla hlavy státu. Ástor Piazzolla byl argentinský hudební skladatel a hráč na harmoniku, který zahrnutím prvků jazzu i klasické hudby přetavil tradiční tango do nového stylu nazvaného tango nuevo.

Podle ředitele Strun podzimu Marka Vrabce festival závěrečným koncertem, který odkazuje k jeho počátku, vstoupí do další etapy. Struny podzimu nově pořádají také dvě akce na přelomu roku – Silvestr v Rudolfinu s hornistou Radkem Baborákem a ve spolupráci s Českou filharmonií její novoroční koncert.

Tyto nové aktivity se přidají k nově založenému festivalu Prague Sounds, který Struny podzimu již ohlásily a který se uskuteční v září převážně na plovoucí scéně na hladině Vltavy. Pětadvacetiletou historii festivalu zachycuje krátký dokumentární film, který budou pořadatelé postupně uveřejňovat na sociálních sítích a poté celý na festivalovém webu.

Struny podzimu, Prague Sounds 2020 (foto Petra Hajská)
Struny podzimu, Prague Sounds 2020 (foto Petra Hajská)

Letošní Struny podzimu zahájí 19. října v DOX+ americká skladatelka, laureátka Pulitzerovy ceny a držitelka Grammy Caroline Shawová. Narodila se v roce 1982, prosadila se v klasické hudbě, ale také podle pořadatelů úspěšně zavítala do světa popu a hip hopu ve spolupráci s umělci jako je Kanye West, Nas, The National či Richard Parry z Arcade Fire. Do Prahy přijíždí poprvé.

V rámci oslavy letošních devadesátin Jiřího Suchého se uskuteční repríza jeho scénického recitálu uvedeného na Strunách podzimu v roce 2019. Rudolfinum se tak 31. října převlékne ještě jednou do kulis inspirovaných televizním pořadem Recital 64, pásmem písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného v roce 1964 v režii Jána Roháče.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments