Festival v Českém Krumlově by příští rok měla zahajovat Angela Gheorghiu

Prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus

Jaromír Boháč (foto MHFČK)
Jaromír Boháč (foto MHFČK)

 

Vždy se velmi těšíme na pěveckou hvězdu vašeho festivalu. Ohromným zážitkem v minulosti bylo zejména vystoupení Renée Flemingové, ale i José Cury, Jonase Kaufmanna, Dmitrije Hvorostovského… Letos se nemůžeme dočkat Juana Diega Flóreze. Můžete prosím prozradit, jak dlouho dopředu musíte podobné zpěváky domlouvat a hlavně–- koho uslyšíme v příštím roce? Děkuji předem za vaši odpověď. (Alena Blažíková, Praha)

Nejdříve se s kolegou dramaturgem domluvíme, koho pro další ročníky oslovíme, a pak zahájíme jednání. Je zcela běžné, že od prvního oslovení k podpisu smlouvy a účinkování na festivalu uplynou více jak dva roky.

Dobrý den, nemohl by českokrumlovský festival udělat také nějakou operní produkci v českokrumlovském barokním divadle? Zájem by určitě byl obrovský! (Zbyněk B.)

Již poměrně dlouho přemýšlíme o vhodném titulu a obsazení. Kvalitní produkce barokní opery vyžaduje dlouhý čas na přípravu, ale také dostatek zkouškového času. Při letošním pětadvacátém ročníku chceme mít hotovou koncepci dalšího profilování festivalu a já věřím, že do ní bude zařazena i barokní opera v jednom z nejkrásnějších barokních divadel na světě.

Jaké je složení vašeho publika? Kolik lidí přijíždí z Prahy? Nevyplatilo by se zajistit k vybraným koncertům z Prahy dopravu? Vím o velkém počtu zájemců, kteří mají ale problém se hlavně po konci dostat zpátky do Prahy. Děkuji za zvážení… (Helena Hanousková, Praha)

O zajištění této služby jsme zatím neuvažovali, možná i proto, že jsme se s tímto požadavkem zatím nesetkali. Budu iniciovat v našem marketingu, abychom během letošního festivalu od návštěvníků zjistili, zda by v příštích letech měli o tuto službu zájem.

Dobrý den, v Pivovarské zahradě jsme byli již na několika recitálech, pokaždé jsme ale měli velmi špatnou zkušenost s nazvučením prostoru, kdy se do přenášeného zvuku mísí velmi nepříjemné bručení. Zachytli jsme opakovaně časté stesky i řady dalších návštěvníků. Nemohli byste prosím sehnat opravdu kvalitní ozvučení? (Horváthovi)

Bohužel při exteriérových koncertech je amplifikace nutností. A ve světě je to zcela běžné. Věřte, že každoročně strávím poměrně hodně času diskuzemi o kvalitě ozvučení. Pokud vím, tak na festivalu máme jednu z nejlepších firem v této zemi, která se přímo specializuje na amplifikaci koncertů klasické hudby.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015 (foto MHFČK)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015 (foto MHFČK)

Jaké požadavky na organizační zajištění a zázemí má hvězda typu Juana Diega Flóreze? Plní se vám snadno? A měli jste možnost ovlivnit program jeho koncertu? Oproti tomu, co je na webových stránkách, velmi lituji absenci Rossiniho, v němž je nejvíce oceňován. (Miloš B., Praha)

Požadavky a složitost organizačního zajištění nikterak nevybočuje od potřeb ostatních skvělých světových umělců. Konečná verze programu vznikala poměrně dlouho a její výsledek je po naší vzájemné dohodě.

Dobrý den, máte po zkušenostech z minulých let open-air koncerty nějak pojištěny proti nepřízni počasí? Vracíte vstupné, pokud by začalo pršet až po první půli? (Návratová)

Jsem velmi rád, že při minulých dvou ročnících festivalu jsme všechny open-air koncerty realizovali tak, jak jsme je naplánovali a bez deště. Při malé nepřízni počasí obdrží od nás návštěvníci koncertu pláštěnky a deky. Pokud je situace tak špatná, že koncert nemůže proběhnout, vracíme vstupné. Jestliže by nastala situace, že před druhou polovinou koncertu by se počasí natolik zhoršilo, že by mohlo být ohroženo zdraví účinkujících a návštěvníků, tak už vstupné nevracíme. Více informací najdete na našich stránkách www.festivalkrumlov.cz v pořadatelských podmínkách.

Máme s přáteli velmi rádi koncerty staré hudby v Maškarním sále. Nemohlo by jich být v programu víc? (Jitka F.)

Bohužel letošní ročník je již naplánován, ale budu na vaši připomínku myslet při přípravě dalších ročníků festivalu. V zásadě je to možné.

Dobrý den, pane řediteli, není to tak dlouho, co se mluvilo o tom, že se snažíte do Krumlova přivést Angelu Gheorghiu. Kdy se to konečně povede? Děkuji za informaci. (B. Kučerová, Praha)

Pokud nenastane nějaká zásadní změna, tak bude Angela Gheorghiu zahajovat příští festivalový ročník.

Prosím moc, nemohli byste znovu pozvat Plácida Dominga dřív, než definitivně skončí? Hodně na jeho fantastický koncert vzpomínáme. (Kropáčovi)

Plácido Domingo mi po koncertě na dvacátém ročníku sdělil, že by se do Českého Krumlova na festival rád vrátil, třeba při pětadvacátém ročníku. Bohužel současná finanční situace našeho festivalu neumožňuje, abychom ho opět na festival pozvali.

Můžete prozradit, s jak velkým rozpočtem váš festival pracuje, kdo všechno a v jaké výši vám do rozpočtu přispívá a jak vypadá srovnání letoška s předchozími lety? Pokud se nemýlím, loni (předloni?) jste v programu kvůli penězům nakonec škrtali… (LS, Praha)

Rozpočet pětadvacátého ročníku byl plánován ve výši 40.250 tis. Kč. Festival je z velké míry financován od soukromých firem, z darů, z výnosů ze vstupného, barterových smluv a dále nám přispívá město Český Krumlov, Jihočeský kraj a Ministerstvo kultury. Bohužel je dnes jasné, že se nepodaří získat všechny finanční prostředky, protože některé subjekty nedodržely v plné výši své sliby… Možná se vám to bude zdát podivné, ale ještě v tento čas probíhají jednání o penězích pro letošní ročník. Je pravdou, že jsme již museli zrušit čtyři koncerty, které byly naplánovány, ponížit propagační výdaje apod. Přes všechny negativní dopady jsem ale přesvědčený, že letošní ročník festivalu přinese mnoho nezapomenutelných uměleckých zážitků a že alespoň některá jednání dopadnou dobře. Aby ten letošní pětadvacátý jubilejní ročník nebyl zároveň poslední.

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi.

Jaromír Boháč (foto MHFČK)
Jaromír Boháč (foto MHFČK)

Vizitka:
Jaromír Boháč
Narozen 30. 12. 1959 v Praze.
Vzdělání: Absolutorium Státní konzervatoře v Praze (1981)
Hudební skladatel, flétnista
1983 – 1990 hudební dramaturg v České televizi v redakci pro děti a mládež a v hudební redakci.

Současné pozice
1990 –  spoluzakladatel společnosti Auviex, s.r.o., generální ředitel a jednatel
1992 – spoluzakladatel Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, prezident
2012 – Asociace hudebních festivalů České republiky, prezident
2013 – Unie zaměstnavatelských svazů, viceprezident pro oblast kultury

www.festivalkrumlov.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat