Festival vážné hudby připomene Rudolfa Firkušného
Město Napajedla věnuje od roku 2008 jeden listopadový víkend vzpomínce na svého rodáka. “Pořádáním Festivalu vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému vyjadřuje město úctu svému slavnému rodákovi, výjimečnému interpretovi světové hudební scény, jehož jméno bylo v období komunistické totality úspěšně zapomínáno. Dnes jeho odkaz obnovujeme a přibližujeme dalším generacím,” uvedla Renáta Vránová z napajedelského klubu kultury.
Festival se koná v Koncertní síni Rudolfa Firkušného — Klášterní kapli, v prostoru centra kultury Napajedel Nový Klášter. “Tato bývalá kaple byla v roce 2002 rekonstruována pro kulturní potřeby. Při příležitosti 10. výročí festivalu v roce 2017 byly prostory obnoveny, aby jejich genius loci působil ještě silněji,” uvedla Vránová.
Festival letos zahájí vystoupení Českého tria, které na festivalu již jednou koncertovalo. “České trio je dnes považováno za reprezentanta slavné umělecké tradice české komorní interpretace. Vedle hostování na evropských koncertních pódiích si získal soubor svoji pozici i u zámořských posluchačů, je pravidelným hostem například japonských pódií, vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech,” řekla Vránová.
V sobotu se představí Duo Absoluto, dvojice mladých hudebníků. “Viktor Stocker se věnuje hře na akordeon od svých šesti let. Mezi jeho významné úspěchy patří první místo na soutěži Kleine Tage der Harmonika v německém Klingenthalu v březnu 2019. Viktor se v rámci časových možností věnuje i vlastní tvorbě. Druhým z dvojice je Martin Kot, rodák z Napajedel,” uvedla Vránová. Festival zakončí v neděli koncert Komorního orchestru Camerata Cremsiriensis a jeho sólistů.
Firkušný se proslavil mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Vystupoval na nejvýznamnějších světových pódiích. Byl žákem Leoše Janáčka, Viléma Kurze a Josefa Suka a také přítelem Bohuslava Martinů, který mu věnoval mnoho svých skladeb. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny 20. století.
Po okupaci žil v Paříži, v roce 1940 ho exilová vláda vyslala do USA. Po skončení války se vrátil do Československa a účinkoval na prvním ročníku Pražského jara. Po roce 1948 se rozhodl zůstat v zahraničí. Na Pražském jaru vystoupil až v roce 1990, se svým přítelem Rafaelem Kubelíkem absolvoval řadu vystoupení, besed a natáčení po republice. Několik měst mu udělilo čestné občanství. Firkušný zemřel v roce 1994 v USA, ostatky byly převezeny do rodinné hrobky v Brně.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]